Gdzie szukać właściwych kamieni, kiedy chcemy ozdobić swój ogród?

Naturalnego kamienia w ogrodzie nie zastąpią żadne inne ozdoby. W zależności od pożądanego efektu możemy stosować jego rozmaite rodzaje i rozmiary – wybór jest właściwie nieograniczony. Podejmując decyzję o rodzaju kamienia, jaki chcemy zastosować w swoim ogrodzie, warto przyjrzeć się też jego właściwościom innym niż wygląd oraz jego dostępności.

 

Kamień dobry do ogrodu

Pasjonaci ogrodnictwa wiedzą doskonale, że kamień wśród roślin ma niesamowicie wiele zastosowań. Po pierwsze drobny kamień, czyli grys, stosuje się jako wypełnienie między poszczególnymi na rabatach. Tak wykorzystany pełni nie tylko funkcję ozdobną, ale także praktyczną – wyjaśnia ekspert KOSD Wrocław. Przepuszczalna warstwa zabezpiecza grunt przed tworzeniem się kałuż po deszczu, a jednocześnie sprawia, że woda wolniej odparowuje z gleby. Chroni też rośliny przed dużymi wahaniami temperatur i uniemożliwia wzrost chwastom.

 

Duże kamienie ozdobne

Większe kamienie  wykorzystywane są m.in. do tworzenia oczek wodnych oraz kaskad, skalniaków i jako ozdoby wolnostojące. W przypadku dużych kamieni do ogrodu musimy zwrócić uwagę na ich trwałość pamiętając, że będą one wystawione na intensywne działanie warunków atmosferycznych. Doskonale sprawdzi się tutaj serpentynit, który oprócz imponującej struktury i koloru, charakteryzuje się także bardzo dużą twardością i trwałością.

 

Kamienne schody i tarasy

Te elementy ogrodu również będziemy budować z większych kamieni odpornych na pogodę. Przystępując do budowy płaskich powierzchni, po których będziemy się poruszać, warto zadbać o to, by nie były zbyt śliskie. Gładkie kamienie, takie jak marmur, zwyczajnie nie sprawdzą się w naszej strefie klimatycznej – po deszczu i na mrozie stwarzają bardzo duże ryzyko poślizgnięcia.

 

Polski kamień ozdobny – serpentynit

Po raz kolejny dobrym rozwiązaniem okazuje się więc nasz rodzimy serpentynit. Jego chropowata struktura złożona z rozmaitych minerałów tworzy doskonałe powierzchnie antypoślizgowe, znacznie podnosząc bezpieczeństwo przebywania w ogrodzie czy na tarasie. Dodatkowym atutem jest jego cena. Mimo iż jest to kamień rzadki i bardzo oryginalny, koszt zakupu jest dużo niższy niż w przypadku kamienia importowanego – mówi specjalista z KOSD Wrocław.

 

Skąd brać dobry kamień do ogrodu?

Popularną metodą pozyskiwania kamieni do ogrodu jest… zabieranie ich z naturalnego środowiska. Niestety, taka metoda po pierwsze nie zapewnia nam dobrej jakości kamieni, po drugie – nie jest legalna. Jakościowy kamień w przystępnej cenie najlepiej zamawiać w kopalni. Znajomość źródła daje nie tylko gwarancję jakości, ale także możliwość wyboru najatrakcyjniejszej gramatury zgodnej z przeznaczeniem. Choć kopalnie kamienia zlokalizowane są z reguły na południu kraju, a serpentynit wydobywa się tylko w jednej śląskiej kopalni, ogrodnicy z całej Polski mogą korzystać z szybkiej dostawy kamienia dzięki licznym punktom sprzedażowym i hurtowniom na terenie kraju.

 
 

Katagoria: porady dla dbających o ogród
Słowa kluczowe: , , , , , , , , , ,
Opublikowano 2 lata temu.
Publikacja była czytana: 2964  razy.