Donice balkonowe – jakie wybrać?

Donice balkonowe pozwalają nam stworzyć prywatną namiastkę ogrodu. Przedstawiamy poradnik, jak wybrać najlepsze skrzynki balkonowe, aby rośliny rosły zdrowo,  uprawa była prosta.

 

Wszyscy lubimy obcować z naturą. Od wieków ludzie cenią kojący wpływ roślin i pięknych krajobrazów na samopoczucie człowieka. Dlatego gdy tylko było to możliwe, tworzono prywatne namiastki ogrodów w pobliżu osad, domów, pałaców i dworów. Obecnie ogrody są pożądanym miejscem, którego coraz częściej poszukujemy gdy rozglądamy się za własnym domem lub mieszkaniem. Nie zawsze jednak mamy możliwość lub chcemy mieć własny ogród -są to przecież duże koszty, obowiązki… ale możemy stworzyć sobie namiastkę ogrodu na balkonie. Aranżując nasz mały zakątek przy pomocy donic i skrzynek balkonowych mamy możliwość stworzyć naprawdę atrakcyjne i funkcjonalne miejsce do wypoczynku.

Na rynku dostępne są w sprzedaży najróżniejsze donice i skrzynie balkonowe. Różnią się tworzywem z jakiego zostały wykonane, wielkością oraz dodatkami, które mają nam ułatwić korzystanie z nich. Jednak w jaki sposób zagospodarować balkon przy ich użyciu, aby było modnie, funkcjonalnie i by przypadło nam do gustu. Na co zwrócić uwagę dokonując zakupu skrzynek balkonowych? Stworzyliśmy dla Państwa krótki poradnik, który (mamy nadzieję) ułatwi Państwu zadanie.

 

Jakie kryteria uwzględnić, poszukując najlepszych donic i skrzyń na balkon?

  1. Wielkość i kształt donicy – te parametry będą przede wszystkim uzależnione od rozmiarów naszego balkonu i sposobu w jaki chcemy go zagospodarować. Na małych przestrzeniach balkonowych liczy się pomysłowość i wykorzystanie wszystkich przestrzeni – zarówno pionowych jak i poziomych. Kształt donicy warunkuje w jaki sposób będzie można komponować ją z otoczeniem. Donice prostokątne lub kwadratowe jest łatwo ze sobą zestawiać, gdyż ich boki idealnie do siebie przylegają. Natomiast donice okrągłe będą wymagały trochę więcej miejsca, ale za to doskonale sprawdzają się jako pojedyncze akcenty. Jeżeli chodzi o wielkość donicy to wpływa ona na jeden istotny czynnik – a mianowicie ile substratu glebowego będziemy potrzebować do jej wypełnienia i jaki ciężar będzie miała. Im większe donice, tym zawartość podłoża jest większa, a tym samym jej ciężar. Duże donice trudno się przesuwa i ustawia, dlatego należy rozważnie dobierać je do aranżacji balkonów.
  2. Tworzywo – przede wszystkim tworzywa stosowane do wykonania donic zewnętrznych powinny być odporne na warunki i czynniki pogodowe. Dlatego warto zorientować się jakie negatywne wpływy będą oddziaływać na donice na naszym balkonie i tak dobrać tworzywo, aby było w stanie odeprzeć te negatywne oddziaływania jak najdłużej pozostawiając donice w doskonałej kondycji.

Dzięki dużej ilości materiałów stosowanych do produkcji donic i skrzynek, mamy możliwość doboru tworzywa do charakteru wnętrza, jakie kształtujemy. Materiały naturalne i sztuczne, bardziej szlachetne i klasyczne czy nowoczesne, odcienie beżu, bieli czy odważne kolory. Właściwie ogranicza nas tylko wyobraźnia, gdyż jesteśmy w stanie znaleźć wszystko, czego szukamy.

Jakie tworzywa mamy do wyboru i czym się różnią? porównaliśmy dla Państwa najpopularniejsze, ranking poniżej:

  • tworzywo sztuczne – polipropylen – jest to lekki i odporny na uszkodzenia materiał, który nie pęka i nie kruszy się. Doskonale sprawdzi się na zewnątrz – nie oddziałuje na niego wilgoć, silne promieniowanie słoneczne czy wahania temperatur. Dodatkowa zaleta – jest prosty w pielęgnacji i czyszczeniu. Może imitować najszlachetniejsze tworzywa – beton, metal, a najpopularniejszym tworem z tworzywa sztucznego jest technorattan – który imituje i poprawia naturę – a właściwie naturalne tworzywo rattan. Technorattanowa plecionka wygląda bardzo atrakcyjnie i jest obecnie bardzo chętnie wykorzystywana w aranżacji wnętrz ogrodowych czy balkonowych, dlatego z łatwością możemy dopasować tu także meble i osłony z tego tworzywa, co pozwoli nam połączyć cały design i nadać mu spójny charakter. Odporne na nacisk i zużycie tworzywo, będzie nam służyło w doskonałej kondycji wiele lat.
  • terakota/ceramika – jest to szlachetny materiał, który wygląda pięknie zaraz po zakupie, ale z wiekiem zyskuje coraz atrakcyjniejszy wygląd, gdyż ładnie się starzeje. Jednak jeżeli nie jesteśmy zwolennikami takiej zmienności w ogrodzie, powinniśmy zdać sobie sprawę, że terakota wymaga dokładnego czyszczenia przed i po każdym sezonie, gdyż  pokrywa się nalotem. Jest to tworzywo, któremu mogą zaszkodzić urazy mechaniczne – łatwo się tłucze i wyszczerbia. Jest cięższe niż tworzywo sztuczne. Odporne na czynniki zewnętrzne, ale nie każda donica z terakoty jest mrozoodporna.
  • drewno – tworzywo naturalne, klasyczne i piękne, które jest bardzo chętnie wykorzystywane w aranżacji wnętrz i przestrzeni zewnętrznych. Jednak zasadniczą jego wada jest bardzo wymagająca pielęgnacja i konserwacja.Aby zatrzymać procesy korozji naturalne, której drewno ulega pod wpływem czynników zewnętrznych, musimy co roku wykonywać pracochłonne malowanie  i impregnowanie skrzynek. Drewno jest wykorzystywane również do tworzenia mebli czy architektury ogrodowej, to naturalne tworzywo doskonale komponuje się z każdym otoczeniem i dlatego jest chętnie wykorzystywane. Szlachetny, nieszablonowy i niepowtarzalny wygląd są w stanie zadowolić nawet najbardziej wymagające gusta. Wszystko to rekompensuje szczególne wymagania co do jego pielęgnacji. Donice i skrzynie są w stanie służyć nam wiele lat.
  • wiklina – jest atrakcyjnym, naturalnym materiałem, które wykorzystuje się także do elementów dekoracyjnych i produkcji mebli. Wiklinowa plecionka wygląda niezwykle naturalnie i pięknie, jednak jest to tworzywo stosunkowo nietrwałe, narażone na działanie czynników zewnętrznych, a zwłaszcza wilgoci, może szybko ulegać zniszczeniu.
  • beton – bardzo modne tworzywo, wykorzystywane zwłaszcza w aranżacjach nowoczesnych. Lubimy beton za jego szlachetną, surową fakturę i małe wymagania pielęgnacyjne. Jest to także materiał bardzo odporny na czynniki zewnętrzne i mechaniczne. Za wadę można uznać jego dużą masę, która może utrudniać użytkowanie donic betonowych. Z betonu wykonuje się najczęściej duże donice.

Szeroki wachlarz tworzyw wykorzystywanych do produkcji donic pozwala nam wybrać te najlepsze. Co jeszcze może wpływać na lepsze ich użytkowanie? Donice mogą być wyposażone w dodatkowe sprzęty, wpływające na ich funkcjonalność lub atrakcyjność.

donice-balkonowe-2

 

Do dodatkowego wyposażenia donic możemy zaliczyć:

  • system nawadniania – doceniony zwłaszcza przez osoby, które zapominają podlewać kwiaty lub które często wyjeżdżają. System automatycznego nawadniania odciąży nas od tego i pozwoli zapewnić roślinom optymalne nawodnienie na nawet wiele tygodni.Jak to działa? donica z systemem nawadniana składa się z osłony i wkładu. Wkład jest mniejszy od osłony, dzięki czemu pomiędzy nimi wytwarza się przestrzeń – w tę przestrzeń,  przez specjalne kanaliki nalewa się wody, następnie roślina może samodzielnie pobierać wodę i regulować sobie jej ilość w zależności od potrzeb.System można wypełnić wodą nawet na kilka tygodni. Nasze rośliny będą rosły tak pięknie jak w naturze. Dodatkowo do wody możemy dodać nawozy lub inne składniki mineralne, o których także nie trzeba już będzie pamiętać.
  • podświetlenie – bardzo modny i nowoczesny design, który zwiększa użyteczność donicy, od teraz może ona pełnić także funkcję doświetlenia wnętrza. Z pewnością podświetlana donica będzie unikatową i niepowtarzalną dekoracją.
  • kółka – szczególnie istotne przy donicach o większych wymiarach i masie, których przesuwanie może być trudne. Wyposażenie donic w kółka gwarantuje, że nie będzie problemu z posprzątaniem pod nimi lub  zmianą aranżacji.

 

Dokonując aranżacji balkonu musimy zdecydować się na zakup wiele elementów wyposażenia, jednak żadne z nich nie będą oddziaływać na posadzone na balkonie rośliny, tak jak donice. Dlatego warto jest do takiego zakupu dobrze się przygotować. Mamy nadzieję, że przygotowany dla Państwa poradnik będzie przydatny. Zachęcamy, aranżujcie, projektujcie i cieszcie się bliskością natury!

 

Autor artykułu:
Artykuł przygotował internetowy sklep meblowy Ogrodolandia. Sklep oferuje szeroki wybór donic ogrodowych z drewna: ( ogrodolandia.pl/donice-drewniane ). W ofercie znaleźć można też donice z technorattanu, plastiku czy ceramiki.
 
 

Katagoria: porady dla dbających o ogród
Słowa kluczowe: , , , , , , , , , ,
Opublikowano 2 lata temu.
Publikacja była czytana: 2497  razy.