4 proste sposoby na niepowtarzalne donice ogrodowe

Sklepy ogrodnicze są wypełnione po brzegi różnego rodzaju donicami ogrodowymi. Warto jednak pokusić się o stworzenie ich samodzielnie, co da nam oryginalny wygląd ogrodu i olbrzymią satysfakcję.

 

Czy samodzielne tworzenie doniczek jest trudne?

Jeśli nigdy nie miałeś nic wspólnego z majsterkowaniem, nie stawia Cię to na przegranej pozycji. Wystarczy odrobina chęci i wolnego czasu, a z pewnością uda Ci się stworzyć niepowtarzalne donice ogrodowe. Pozwolą Ci one stworzyć ogród o niepowtarzalnym klimacie, a samodzielnie wykonana praca sprawi wiele radości. Możemy do tej zabawy zaprosić naszych bliskich, stanie się ona fantastycznym sposobem na rodzinne popołudnie.

 

Przystępujemy do działania

Oto zbiór najciekawszych propozycji, które pozwolą nam niedużym kosztem osiągnąć ciekawy efekt. Zawierają one zarówno metody przeróbki i dekoracji gotowych donic, jak i sposoby na stworzenie ich od zera.

 

Betonowy industrializm

Co potrzebujemy:

 • worek betonu
 • plastikowe wiaderka i miski
 • rękawice robocze

Od dłuższego czasu niezwykle popularne są proste formy w stylu industrialnym, które stanowią piękno w swojej prostocie. Betonowe donice fantastycznie wpisują się w ten klimat i mogą stanowić oryginalną dekorację nowoczesnego ogrodu. Uroku nadają im porowatości i charakterystyczna struktura. Podstawą naszej donicy ogrodowej może być zużyte wiadro po farbie, niepotrzebna miska lub jakikolwiek inny plastikowy pojemnik o grubszych ściankach. Będzie on decydował o wielkości i kształcie naszego dzieła. Jeśli nie dysponujemy takimi pojemnikami, możemy wykorzystać gruby karton, któremu nadamy pożądany kształt i zabezpieczymy dokładnie przed wyciekami taśmą klejącą.

Następnie rozrabiamy beton zgodnie z instrukcją widniejąca na opakowaniu i zalewamy nasze „naczynie”. Zanim stężeje, zanurzamy w nim mniejsze pojemniczki, w których będziemy umieszczać nasze kwiaty. Po stężeniu betonu usuwamy formę i możemy przystąpić do sadzenia kwiatów. Należy pamiętać, że nasza doniczka nie będzie tolerowała zbyt dużej ilości wody, ponieważ może ona osłabić wiązanie betonu.

Jest to więc dzieło jedno lub dwu sezonowe, w którym najlepiej sprawdzą się wszelkiego rodzaju sukulenty i kaktusy. Należy także ostrożnie przesuwać donice, aby zapobiegać ich kruszeniu. Donica ogrodowa z betonu będzie efektownym i tanim dodatkiem, którego możemy pozbyć się bez wyrzutów sumienia, jeśli nam się znudzi.

 

Kolorowo i metalowo

Co potrzebujemy:

 • metalowe puszki
 • spray w różnych kolorach
 • stare gazety
 • rękawice robocze

Jeśli chcemy nadać naszemu ogrodowi wakacyjnego klimatu i wprowadzić trochę ożywczych kolorów, musimy poczynić pewne przygotowania. Będą one polegały na zgromadzeniu różnego rodzaju metalowych puszek po konserwach, karmach dla zwierząt czy farbach.

Przygotowanie donic będzie bardzo proste i nie wymaga żadnych umiejętności manualnych. Należy rozłożyć stare gazety na ziemi, a na nich metalowe puszki. Najlepiej robić to na dworze, aby nie wdychać sprayu w czasie malowania. Następnie nakładamy pierwszą warstwę na puszkę i czekamy, aż wyschnie. Czynność tę czynność aż do uzyskania zadowalającego nas efektu krycia. Możemy wybrać wiele jaskrawych kontrastowych barw lub jedną tonację, w zależności od wizji naszego ogrodu.

Donice ogrodowe wykonane z metalowych puszek są ogrodowym dodatkiem, który możemy stworzyć w niecałą godzinę. Dodatkowo nie wymagają ponoszenia dużych kosztów. Minusem jest możliwość powstawania rdzy przy kontakcie z dużą ilością wody. Możemy zatem wyłożyć je na plastikowych podstawkach lub umieścić jedynie w miejscach zadaszonych na przykład na tarasie. Z pewnością będzie to dekoracja, która ożywi i urozmaici nasz ogród.

 

W leśnych klimatach

Co potrzebujemy:

 • stare donice
 • cienkie patyki
 • sekator
 • lniany sznurek
 • rękawice robocze

Kolejna propozycja przedstawia pomysł na donice w stylu romantycznym. Do ich wykonania możemy wybrać uszkodzone donice lub takie, które już nam się znudziły. Musimy nazbierać cienkie patyki i przyciąć je sekatorem na długość równą wysokości ozdabianej przez nas donicy. Następnie rozłożone płasko patyki przeplatamy lnianym sznurkiem oraz obtaczamy nimi donicę. Końce sznurków możemy związać w kokardę lub przyozdobić koralikami oraz piórkami.

Donica ogrodowa w tym stylu wprowadzi niepowtarzalny klimat, a w połączeniu z ozdobionymi w ten sposób świecznikami stworzy piękny zestaw na wieczorną imprezę w ogrodzie. Minusem jest niska trwałość drewnianych ozdób osłabiona czynnikami atmosferycznymi, dlatego prawdopodobnie posłużą nam one nie dłużej niż jeden sezon.

 

Sposoby dla zabieganych

Jeśli marzy Ci się oryginalny ogród, ale nie masz czasu na robótki ręczne, włącz kreatywność. Wykorzystaj ciekawe przedmioty, które masz w domu i wykorzystaj je w roli donic ogrodowych. Może to być nieużywana para kaloszy, tortownica lub wiklinowe kosze. Przedmioty te świetnie sprawdzą się w swojej nowej roli, a jednocześnie wprowadzą niepowtarzalny klimat do Twojego ogrodu. Rozejrzyj się po piwnicy czy strychu w poszukiwaniu perełek, które pomogą Ci ozdobić otoczenie Twojego domu.

Jak widać, pomysłów na samodzielnie wykonane donice ogrodowe jest bez liku. Wszystko zależy od ilości posiadanego przez nas wolnego czasu i zapału do pracy. Jeśli stworzysz swoje pierwsze dzieło, z pewnością na tym nie poprzestaniesz. Własnoręcznie tworzone dodatki dają wiele radości i satysfakcji, więc mogą nawet przerodzić się w pasję.

 

Autor artykułu:
Artykuł przygotował internetowy sklep meblowy Ogrodolandia. Sklep oferuje szeroki wybór donic ogrodowych: ( http://ogrodolandia.pl/donice-ogrodowe ). W ofercie znaleźć można min. donice z technorattanu, plastiku i ceramiki.
 
 

Katagoria: porady dla dbających o ogród
Słowa kluczowe: , , ,
Opublikowano 3 lata temu.
Publikacja była czytana: 1941  razy.