Żarówka

Światło na przestrzeni wieków spełniało funkcję kulturową i praktyczną. W wielu społeczeństwach symbolizuje dobro, bezpieczeństwo, zdrowie, a nawet utożsamiane jest z istotami boskimi. Praktycznie potrzebne jest nam do sprawnego funkcjonowania. Nasze oczy nie widzą dobrze w ciemności i dlatego jeżeli nie przebywamy na otwartej przestrzeni w ciągu dnia, to potrzebujemy sztuczne źródła rozświetlające niebezpieczne ciemności.

 

Pochodnie, lampy oliwne i gazowe przez wieki rozświetlały ścieżki jakimi podążał rodzaj ludzki, jednak miały liczne wady. W skutek spalania paliwa emitowały gazy szkodliwe dla naszego zdrowia i łatwo było o pożar w momencie kiedy lampa oliwna lub pochodnia przewróciła się ze swojego stojaka. W dodatku ich działanie było uwarunkowane ciągłym zapotrzebowaniem na paliwo, które każdy użytkownik musiał uzupełniać na własną rękę. Bardzo przydatne ale kłopotliwe urządzenia.

Rozwiązaniem niedogodności i krokiem w przyszłość miała być żarówka. Pierwsze odkrycie w tej dziedzinie przypisuje się zespołowi kierowanemu przez Thomasa Edisona, który w 1879 roku otrzymał pierwszy prototyp nowego wynalazku. Pierwsza żarówka osiągnęła długość życia kilku dziesięciu godzin, jednak Edison nie miał zamiaru przystawać na tym wyniku. Planował stworzyć bardziej wydaje źródło sztucznego światła i nie można mu zarzucić braku zaangażowania w tej dziedzinie. Włókna węglowe umieszczane w bańce żarówki zostały zastąpione przez specjalny rodzaj włókien otrzymywanych z japońskiego bambusa.

bulb-952219 1920

Pozwoliło to wydłużyć czas działania do kilkuset godzin, ale ambicja Edisona wciąż była niezaspokojona. Chcąc pokazać jak może wyglądać urzeczywistnienie jego wizji w roku 1882 rozświetlił jedną z dzielnic Nowego Jorku wykorzystując stworzoną przez siebie sieć energetyczną i około 14 tysięcy szklanych baniek. Zaledwie rok później na Mazowszu w zakładzie spółki Briggs & Posselt zastosowano oświetlenie elektryczne. Było to pierwsze użycie na masową skalę żarówek na terenach obecnej Polski. Wśród najsłynniejszych budowli jakich otwarcie zainaugurowało uruchomienie świetlnej instalacji można wymienić między innymi Empire State Building.

Pomimo rozwiązania problemu z przyjaznym dla użytkownika źródłem światłą dalej eksperymentowano z różnymi żarówkami. Ich funkcjonowanie zależało między innymi od tego jakim gazem zostały wypełnione przykładowo w ubiegłym wieku furorę robiły neonowe szyldy zachęcające nocą przechodniów do odwiedzania sklepów, sal kinowy, restauracji i wielu innych instytucji.

Współcześnie kładziony jest silny nacisk aby ograniczyć zużycie prądu w celu zapewnienia ochrony środowisku. Przez co stare żarówki odeszły w niepamięć i zostały zastąpione przez energooszczędne model, oświetlenie LED i halogenowe. Szczególną rewolucją oświetlenia w ostatnich latach okazała się technologia diod LED. Mniejsze zapotrzebowanie na prąd i łatwe ładowanie za pomocą źródeł odnawialnych umożliwi w przyszłości instalacja takiego oświetlenia w miejscach nie posiadających łatwego dostępu do sieci energetycznych.

Jak pokazuje historia żarówka jak i inne wynalazki człowieka przechodzą różne procesy przemian na przestrzeni wieków. Pierwsze prototypu stanowią zaledwie odważny krok wizjonerów w nowe odkrycia, które zawsze mają jeden wspólny cel ułatwić nasze życie i pozwolić rzucić światło na otaczający nas świat.

 

Autor:
Artykuł powstał dzięki firmie Ligeroo prowadzącej elektryczny sklep internetowy.
 
 

Katagoria: porady dla dbających o dobry nastrój
Słowa kluczowe: , , , , , , ,
Opublikowano 3 lata temu.
Publikacja była czytana: 4480  razy.