Stylowy piec kominkowy – jak dobrać obudowę?

Wiele rodzin mieszkających w domach jednorodzinnych decyduje się na zakup i montaż kominka – to nie tylko dodatkowe źródło ciepła, ale również świetne uzupełnienie wystroju wnętrza. Jak jednak dobrać obudowę do kominka, by pasowała do wymyślonej aranżacji, a jednocześnie pozwoliła zachować wysoką funkcjonalność urządzenia?

 

Ciepło najważniejsze

Podstawową funkcją kominka jest ogrzewanie; w niektórych, na ogół niewielkich domach, kominek może służyć nawet do ogrzewania całego budynku (aby było to możliwe, należy zainstalować odpowiedni system rur). Wybrana obudowa również może mieć na to duży wpływ – jeśli ktoś chce poprawić wydajność pracy kominka, to zdecydowanie warto zainwestować w obudowę akumulującą ciepło. Sprawdzi się ona świetnie szczególnie w przestronnych salonach, gdzie nie zamontowano kaloryferów; sprawi, że nie będzie konieczności dodatkowego ogrzewania pomieszczenia.

top kominek-2

Obudowa zbudowana z materiałów akumulacyjnych spowoduje, że kominek maksymalnie wykorzysta ciepło powstałe ze spalanego drewna – akumulacyjne płyty i kręgi szamotowe ograniczają utratę ciepła z kominka, które jest oddawane w całości do wnętrza pomieszczenia: przez szybę wkładu, ściany, a także rurę dymową. Co ciekawe, nawet po spaleniu całego drewna kominek jeszcze przez długi czas oddaje ciepło.

 

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Kominek to urządzenie grzewcze – musimy więc pamiętać, że nieodpowiednio użytkowany może stwarzać zagrożenie. Jeśli ktoś nie chce, by obudowa nagrzewała się i stanowiła potencjalne niebezpieczeństwo np. dla małych dzieci czy zwierząt domowych, powinien pomyśleć o obudowie izolacyjnej. Niska akumulacja cieplna i mała przewodność termiczna sprawią, że kominek będzie oddawał tylko część ciepła do wnętrza, nie nagrzewając się przy tym. To z kolei zapewni bezpieczeństwo maluchom bawiącym się w pobliżu kominka, a także dorosłym, którzy unikną przypadkowego oparzenia się.

 

Tylko w celach dekoracyjnych

Czasami kominek ma pełnić funkcję głównie dekoracyjną. Wtedy rodzaj wybranej obudowy nie ma aż tak wielkiego znaczenia; ważniejsza pozostaje estetyka. Jeśli tak właśnie jest, świetnym materiałem do obudowy kominka może okazać się kamień. Jest odporny na zarysowania, a także niepalny, będzie więc idealnym wyborem w większości przypadków. Ponieważ kamień jest dość łatwy w obróbce, kominek nie musi być jedynie prostokątną bryłą – specjaliści są w stanie na zamówienie wykonać nie tylko subtelne zdobienia, ale również kolumienki, filary czy wręcz małe rzeźby. Takie rozwiązanie dobrze sprawdzi się nie tylko w starych dworkach i pałacykach, ale także we wszystkich pomieszczeniach stylizowanych na różne historyczne okresy. Obudowy kamienne najczęściej są tworzone z marmuru lub piaskowca.

 

Obudowa do kominka jest równie ważna jak sam wkład; ona także w znacznym stopniu może wpłynąć na ilość otrzymywanego ciepła. Oczywiście nie mniej ważna jest estetyka, dlatego przed dokonaniem wyboru warto porównać wszystkie materiały i ich funkcjonalność (sprawdź dostępne obudowy i piece na castorama.pl).

 

 

 
 

Katagoria: porady dla dbających o dobry nastrój
Słowa kluczowe: , , ,
Opublikowano 3 lata temu.
Publikacja była czytana: 2104  razy.