Skórzana tapicerka w domu – jak o nią dbać?

Meble wzbogacone o skórzane elementy wykończenia należą do tych najbardziej eleganckich. Za podobne piękno należy jednak słono zapłacić. Jak skutecznie chronić taki materiał jak skóra by służył długo i zachwycał wyglądem przez lata?

 

Choć skóra z pewnością należy do jednych z trwalszych materiałów obiciowych, nie oznacza to, że jest materiałem niezniszczalnym. Przy nieodpowiednim użytkowaniu bardzo szybko utraci swój blask i żywotność. Przejawem tego stanu będą z liczne przebarwienia, przetarcia, dziury i odkształcenia. Skóra w takim stanie wygląda nie tylko nieestetycznie ale i nieelegancko. Jak uniknąć podobnych sytuacji?

Na rynku nie brakuje środków, przeznaczonych do czyszczenia skórzanych obić. Pianki, pasty, lakiery, to zaledwie wierzchołek góry lodowej podobnych produktów. Należy pamiętać, że istnienie tak znacznej ilości produktów nie jest czysto przypadkowa. Różna gramatura, grubość a nawet kolor mogą skutecznie wpłynąć na zakres środków, które warto i można stosować bez konsekwencji.

Istnieją środki, których w przypadku skóry, należy unikać jak ognia. Jednym z nich jest mydło i woda. Nie ulega wątpliwościom, że mydło zmyje większość świeżo powstałych plam, wywoła jednak jeszcze jeden, niepożądany efekt. Wysuszy skórę, co z kolei może doprowadzić do pęknięć i utraty elastyczności.

Innym, niemniej szkodliwym środkiem, są rozpuszczalniki. Choć mogłoby się wydawać, że w normalnych warunkach żaden rozpuszczalnik nie powinien znaleźć się w pobliżu mebli, okazuje się, że prawda jest bardziej skomplikowana. Zapomina się bowiem o alkoholu. Naturalna skóra, w kontakcie z podobnymi środkami traci impregnację, tracąc przez to kolor i staje się bardziej podatna na zabrudzenia!

Podstawą czyszczenia skóry naturalnej powinna być zatem ściereczka z płynem do skóry. Jakiej? To zależy od tego jaką skórę się posiada. Informacje na ten temat powinny być zawarte w dokumentacji mebla. W ten sposób łatwo pozbędziesz się nie tylko zabrudzeń ale i soli, wydzielającej się z ludzkiego ciała. Następnie należy skórę impregnować, pozwolić jej się odpowiednio nawilżyć i odzyskać kolor. „Skórę należy poddawać procesom pielęgnacyjnym mniej więcej dwa razy do roku. Właściciel mebla powinien sam zauważyć, kiedy skóra zaczyna tracić na jakości. Jeżeli proces będzie cyklicznie powtarzany i należycie wykonany, obicia powinny utrzymać swój piękny wygląd przez wiele lat” odpowiada specjalista z pracowni tapicerskiej Tapex Design.

Oczywiście może zdarzyć się też tak, że stan skórzanych obić na meblach będzie fatalny i nie ma możliwości by samemu sobie z tym poradzić. W takim przypadku warto sięgnąć po pomoc specjalisty. Tapicera bądź zakładu tapicerskiego.

Specjaliści nie tylko doradzą jak poradzić sobie ze swoim meblowym problemem, ale również, za odpowiednią opłatą dokonają kompleksowej odnowy obić bądź ich całkowitej wymiany.

W ten sposób można nie tylko doprowadzić mebel do stanu używalności, ale także nadać mu całkowicie nowej głębi.

 

 
 

Katagoria: porady dla dbających o dobry nastrój
Słowa kluczowe: , , , ,
Opublikowano 3 lata temu.
Publikacja była czytana: 3109  razy.