Osłony balkonowe – ich formy i zastosowanie

Osłona balkonu może mieć różną postać. W zależności od zastosowania, wyróżniamy kilka ich rodzajów. W poniższym artykule postaramy się przeanalizować, w których konkretnie zastosowaniach należy wybrać odpowiedni rodzaj osłony balkonów.

 balkon

Zapraszamy do zapoznania się z rodzajami i zastosowaniem osłon balkonowych.

 

1

Zbyt silne oświetlenie słoneczne. Jeśli nasz balkon jest skierowany w stronę południową, otrzymuje on wtedy największą dawkę energii słonecznej. W takiej sytuacji, przebywanie na takim balkonie może okazać się niemożliwe – szczególnie w okresie letnim. Co wtedy? Najlepszym rozwiązaniem będą różnego rodzaju parasole przeciwsłoneczne, które powinny posiadać funkcję zmiany kąta nachylenia. Dzięki temu, przesuwające się po nieboskłonie Słońce nie przerwie nam wypoczynku w upalny dzień.

Dobrym rozwiązaniem będą też różnego rodzaju markizy. W ich przypadku mamy do czynienia z bardzo dużym wyborem – na rynku znajdziemy markizy zarówno jaśniejsze, w mniejszym stopniu pochłaniające energię słoneczną, jak również ciemniejsze – służące bezpośrednio do zaciemnienia balkonu. Wybór jest tu ogromny i wszystko zależy od naszego upodobania.

Możemy też wybierać w różnych zautomatyzowanych systemach markiz. Niektóre z nich można otwierać bądź zamykać bezpośrednio za pomocą pilota. Niestety, takie rozwiązania są dosyć kosztowne i nie zawsze opłacalne.

 

2

Wiatr i dociekliwi sąsiedzi… Wielu posiadaczy balkonów, poszukuje osłony również ze względu na dociekliwych i ciekawskich sąsiadów. Czasami problemem jest również wiatr – który szczególnie w dużych i ciasno ulokowanych blokowiskach może doprowadzić do wielu kłopotów. Co w takiej sytuacji?

Jeśli mamy taki problem a nie chce się nam sadzić pnących się kwiatów (notabene bardzo ciekawy pomysł z wykorzystaniem „naturalnego budulca”) możemy skorzystać z różnej maści osłon i parawanów. Na rynku jest ich naprawdę sporo a co więcej – są one dostępne w różnych kolorach. Ponadto są one wykonane z różnych materiałów. Możemy spotkać na przykład parawany wiklinowe czy bambusowe, które oprócz walorów wizualnych charakteryzują się dość dużą wytrzymałością.

Dobrym rozwiązaniem są też różnego rodzaju ścianki, najczęściej wykonane z ciasno zaplatanej wikliny bądź też z drewna. Dają one odczucie prywatności i spokoju ale… raczej nie sprawdzą się w silnie nasłonecznionych miejscach.

 

3

Bezpieczeństwo… W przypadku balkonów, bezpieczeństwo to szczególna kwestia. Upadek z wysokości nawet kilku metrów może się zakończyć zarówno dla człowieka, jak też zwierzęcia bardzo poważnym urazem a nawet śmiercią. Co w takich sytuacjach?

Podobnie jak w punkcie drugim, dobrym rozwiązaniem będą rozmaite ścianki. Choć nie wyglądają one efektownie, to musimy przyznać że są one w pełni bezpieczne.

Wielu właścicieli balkonów decyduje się też na specjalne, najczęściej drewniane kratownice. Owszem, ich wygląd przypomina nieco kratki więzienia, ale nie łudźmy się – są one w pełni bezpieczne nie tylko dla człowieka, ale też dla małych zwierząt domowych które nieopatrznie wyjdą na teren naszego balkonu.

Rzecz jasna, osłony balkonów (szczególnie w domach i mieszkaniach z małymi dziećmi) muszą być bardzo wytrzymałe. Dlatego proponujemy tu rozwiązania drewniane, które wytrzymają napór dziecka i nie dopuszczą do wypadku.

balkony

 

4

No i wreszcie – wygląd. Nie ukrywajmy, bloki z wielkiej płyty nie są zbyt urodziwe. Szarzyzna i monotonia nie sprzyjają projektom budowlanym. Jeśli więc nasze otoczenie znudziło się nam, warto pomyśleć o osłonach balkonów również pod kątem ich wyglądu zewnętrznego.

Rzecz jasna nic nie dorówna tu kwiatom. Można je zasadzić bezpośrednio na specjalnej podstawie, z której będą one sobie wygodnie zwisać, a można też wprowadzić płytę, na której umiejscowimy wspomniane girlandy kwiatów. W obydwu przypadkach, taka osłona jest nie tylko piękna ale też funkcjonalna. Skutecznie bowiem zabezpiecza ona przed słońcem i napełnia okolicę pięknym zapachem kwiatów.

Możemy zdecydować się również na inne elementy ozdobne. Jest ich tu naprawdę mnóstwo. Różnego rodzaju kolorowe (możliwie jasne) rolety, osłony bambusowe itd. z pewnością wpłyną pozytywnie na wygląd naszego balkonu i poprawią nasze samopoczucie, nie mówiąc już o bezpieczeństwie czy też ogólnie rozumianej estetyce.

Podsumowując – osłona balkonu niejedno ma imię. Może mieć ona różną formę i zastosowanie. Niemniej, trudno znaleźć osłonę uniwersalną, gdyż każda z nich ma swoje wady jak też zalety. Jeśli więc nasz balkon wymaga zastosowań kilku rodzajów takich osłon, może warto odwiedzić specjalistę w tej dziedzinie? Oczywiście na pierwszym miejscu powinniśmy się kierować bezpieczeństwem. Nie zapominajmy jednak, że wprowadzenie twardej i surowej kratownicy drewnianej raczej nie wpłynie na ogólną estetykę projektu a jednocześnie może wprowadzić wrażanie oddzielenia się od świata zewnętrznego. Warto więc znaleźć coś dla siebie. Coś, co połączy kilka rodzajów takich osłon w jednym projekcie. Osłony balkonów są na tyle zróżnicowane, że z pewnością znajdziemy w nich coś dla siebie.

 

  Autor artykułu:
Artykuł przygotowała Ogrodolandia oferująca meble na balkon oraz osłony balkonowe: ogrodolandia.pl/oslony-balkonowe
 
 

Katagoria: porady dla dbających o dobry nastrój
Słowa kluczowe: , , , ,
Opublikowano 2 lata temu.
Publikacja była czytana: 2122  razy.