Materace sprężynowe – jak wybrać najlepszy model?

Chcesz kupić wygodny materac? Od wyboru w sklepach może zakręcić ci się w głowie. Oprócz popularnych materaców piankowych, masz przy tym nadal do wyboru te sprężynowe, które z wykorzystaniem nowocześniejszych rozwiązań zapewniają jeszcze większy komfort. Na co warto zwrócić uwagę przy zakupie materaca sprężynowego?

 

Materace sprężynowe można podzielić na dwa rodzaje – materace bonellowe oraz materace kieszeniowe. Każdy z tych modeli wykorzystuje sprężyny, niemniej jednak w nieco innej formie. Starsza generacja materaców sprężynowych to te ze sprężynami bonellowymi – są to metalowe sprężyny typu bonell, które w przeciwieństwie do sprężyn kieszeniowych nie są osłonięte. To powoduje, że materace bonellowe nie mają tak wysokiej elastyczności punktowej jak materace kieszeniowe. W związku z tym dzisiaj największym zainteresowaniem cieszą się materace kieszeniowe, które zapewniają wyższy komfort.

Również w sprzedaży można spotkać się z materacami ze strefami komfortu lub strefami twardości – to przede wszystkim materace kieszeniowe, w których zastosowano dwa lub więcej rodzajów sprężyn różniących się pomiędzy sobą twardością. W ten sposób materac daje znacznie lepsze podparcie dla kręgosłupa oraz reszty ciała, odpowiadając jego anatomii. To przekłada się na wyższą wygodę, ale warto pamiętać o tym, że u osób niskich, strefy nie zawsze będą zapewniały pełny komfort, ponieważ są one projektowane z uwzględnieniem osób średniego i wysokiego wzrostu.

Materace sprężynowe wykańczane są z zewnątrz piankami – najczęściej materace sprężynowe w niskich cenach są obłożone zwykłymi piankami poliuretanowymi (PUR). Gdy szukasz modelu, który będzie mógł dać twojemu kręgosłupowi jeszcze lepsze podparcie, wybierz taki, który wykończony jest warstwą pianki termoelastycznej lub lateksowej – wyróżniają się one wysoką elastycznością punktową i zalecane są również osobom z bólami pleców. Gdy z kolei preferujesz materace twardsze, wybierz takie, które wykończone są matami kokosowymi lub twardą pianką wysokoelastyczną – jest ona bardziej wytrzymała od zwykłej pianki PUR.

 
 

Katagoria: porady dla dbających o dobry nastrój
Słowa kluczowe: , , ,
Opublikowano 2 lata temu.
Publikacja była czytana: 1548  razy.