Lampka biurkowa – jak wybrać najlepszą?

Nie tylko do odrabiania lekcji, ale również przy korzystaniu z komputera czy do swojego hobby – jaka powinna być dobra lampka biurkowa i jak z niej korzystać bez szkody dla wzroku?

Producenci artykułów oświetleniowych oferują mnóstwo różnych lampek biurowych w wielu kolorach, wzorach czy cenach. Zanim jednak zdecydujesz się na kupno, sprawdź na co zwrócić uwagę, ponieważ dobrze dobrana lampka biurkowa zmniejsza zmęczenie oczu i poprawia wydajność, precyzję i komfort pracy.

 

Kształt i design lampki

Powinna posiadać szerszy klosz, dzięki czemu oświetli większą przestrzeń. Ponadto lampka na biurko powinna posiadać regulowany klosz i ramię, aby źródło światła można było odpowiednio ustawić, na przykład na środek biurka. Sposobem na oszczędność przestrzeni może być także lampka z klipsem, którą można przymocować do krawędzi biurka lub do znajdującej się powyżej niego szafki.

Z kolei gdy chodzi o design, wszystko zależy już od aranżacji wnętrza. Dzisiaj dużym powodzeniem cieszą się lampki biurkowe w stylu industrialnym – wykonane z metalu z długimi i regulowanymi ramionami. Można też wybrać lampki ze szklanymi kloszami czy tak zwane lampy bankierskie z charakterystycznymi zielonymi kloszami, które wspaniale wpisują się w klasyczną aranżację gabinetów.

 

Żarówka w lampce biurkowej

Obecnie najlepszym wyborem będzie żarówka LED, ponieważ oprócz swojej energooszczędności jest też bardzo żywotna. Najlepiej zdecydować się na żarówkę dającą światło neutralne albo zimniejsze, które poprawia efektywność pracy. Z kolei barwa ciepła zachęca do snu. Ponadto żarówka LED-owa będzie bezpieczniejsza, ponieważ nie nagrzewa się tak bardzo jak zwykłe żarówki żarowe czy halogeny.

 

Umiejscowienie lampki

Odległość pomiędzy źródłem światła a blatem biurka powinna wynosić maksymalnie 35 centymetrów. Osoby praworęczne powinny umiejscowić lampkę po lewej stronie biurka, a leworęczne – po prawej. Warto przy tym zwrócić uwagę na kabel lampki, aby nie zabierał zbyt dużo miejsca na biurku.

 

 
 

Katagoria: porady dla dbających o dobry nastrój
Słowa kluczowe: , ,
Opublikowano 3 lata temu.
Publikacja była czytana: 1796  razy.