Jak założyć i pielęgnować trawnik – praktyczne wskazówki

Przydomowy ogród to zwykle subtelne połączenie rabatek kwiatowych, drzew owocowych lub ozdobnych, grządek z warzywami oraz miejsca, gdzie możemy się zrelaksować w ciepłe, letnie dni.

 

Jeśli jednak przyjrzymy się bliżej, dostrzeżemy, że niemal każdy kawałek ziemi, który nie został zagospodarowany w inny sposób, pokrywa trawa. Jest to rodzaj nieskomplikowanego, ale efektywnego i estetycznego wypełnienia przestrzeni, gdzie jak wiemy po pewnym czasie zaczęły by rosnąć dzikie chwasty. Trawa (jeśli regularnie ją kosimy) domyka nam uporządkowanie naszej działki.

trawnik

W naszym kraju – oraz klimacie – najbardziej popularne są trawniki użytkowe. To za ich sprawą otrzymujemy odpowiednie miejsce, by wiosną rozpocząć sezon grillowy, a latem móc się wylegiwać w słońcu, opalając skórę lub po prostu czytając książkę. To niezwykle istotny element w przestrzeni ogrodowej, należało by więc odpowiednio o niego zadbać. Wskazówki jak to zrobić oraz w jaki sposób założyć trawnik umieściliśmy poniżej.

W jaki sposób założyć trawnik?

Kiedy zapytamy osobę, która na co dzień zajmuje się zakładaniem trawników dla swoich klientów, dowiemy się, że najbardziej optymalnym czasem by to zrobić jest późny kwiecień. Od tego czasu aż do samego końca maja przyroda stwarza nam idealne warunki do wysiewu trawy. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by swój trawnik rozpocząć zakładać w lecie. W tym wypadku należy jednak pamiętać o regularnym zraszaniu jego powierzchni ze względu na wyższe temperatury o tej porze roku. Dla ułatwienia całego procesu i zwiększenia jego efektywności, nim zasiejemy ziarno dobrze jest wyrównać ziemie, na której ma się to odbyć.

Przygotowujemy działkę

Kiedy mamy już teren wyrównany oraz, gdy pozbędziemy się z niego wszystkich chwastów, całość powinniśmy przekopać na głębokość ok. 25 cm. W razie trudności z usuwaniem dzikiej roślinności można pomóc sobie motyką oraz środkami chwastobójczymi, których na naszym rynku jest całkiem sporo. By zyskać stuprocentową pewność, że teren jest dobrze przygotowany należy jeszcze:

  • usunąć z niego wszelkie kamienie,
  • wykopać stare korzenie,
  • zmieszać górną warstwę ziemi z nawozem,
  • całość dokładnie uklepać.


Pora zasiać ziarno!

W dobrze zaopatrzonym sklepie ogrodniczym natrafimy na wiele odmian trawy. Jeśli wahamy się z wyborem, powinniśmy odpowiedzieć sobie na podstawowe pytanie – jak bardzo zamierzamy nasz trawnik eksploatować? W oparciu o tę wiedzę mamy do wyboru:
– trawniki o zastosowaniu ozdobnym (mieszanka dywanowa lub parkowa),
– trawnik użytkowy, po którym mogą do woli biegać dzieci grając w piłkę (mieszanka sportowa lub rekreacyjna).

Najbardziej wydajna i efektywna techniką siania trawy jest swobodne rozrzucenie jej nasion. Najpierw robimy to idąc wzdłuż działki, a następnie wszerz, przecinając poprzedni zasiew pod kątem prostym. Następnie za pomocą grabi delikatnie mieszamy nasiona z ziemią i całość ubijamy. W tym celu można użyć specjalnego wałka ogrodniczego lub zwyczajnej deski. Ostatnim elementem jest nawodnienie obsianego obszaru, jednak w taki sposób by nasiona nie zostały spłukane i by na działce nie pojawiły się kałuże. Powtarzając systematycznie takie zraszanie podnosimy swoją szansę na udany trawnik.

 

Jak dbać o trawnik?

By utrzymać swój trawnik w dobrej kondycji należy przede wszystkim regularnie go kosić (nie rzadziej niż co 10 dni). W przeciwnym razie w naszym estetycznym, zielonym dywanie zaczną pojawiać się chwasty. Koszenie powinno odbywać się albo wcześnie rano, albo wieczorową porą. Jeśli trawa jest mokra powinniśmy wstrzymać się z koszeniem. Poza tym trzeba regularnie ją podlewać (lepiej obficie i rzadziej niż często, ale niewiele), nawozić, a także usuwać chwasty, które mogą się pojawić.

 

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem http://twojepole.pl

 
 

Katagoria: porady dla dbających o dobry nastrój
Słowa kluczowe: , , , , ,
Opublikowano 3 lata temu.
Publikacja była czytana: 2644  razy.