Jak dobrać długość karnisza?

Dobrze dobrany karnisz to niezbędny warunek, by zasłony lub firany dobrze się prezentowały. Karnisz właściwej długości, odpowiednio zamontowany sprawi, że dekoracje okienne nie będą osiadać, a my bez problemu otworzymy i zamkniemy okno. Jak więc dopasować karnisz?

 

Długość karnisza zależy od tego, w jaki sposób zamierzamy go montować. W większości mieszkań spotykamy karnisze mocowane w tradycyjny sposób, czyli do ściany lub do sufitu. – Taki najczęściej praktykowany sposób montażu nie wymaga specjalnego wysiłku przy wyznaczaniu długości karnisza. Najpierw należy zmierzyć szerokość wnęki okiennej, a następnie do każdej strony doliczyć po 20-30 cm. Jest to długość samego drążka, przy której należy jeszcze uwzględnić długość wybranych końcówek – mówi ekspert z internetowego sklepu z karniszami rena.pl. To istotna uwaga, bo do tego samego karnisza można dobrać końcówki różnego kształtu od niewielkich kulek, do podłużnych, sporej wielkości roślinnych ornamentów.

Przykład: Wnęka okienna ma szerokość 160 cm + 20 cm na każdą stronę = karnisz o łącznej długości 200 cm.

To niezbędne minimum, by zasłona lub firana ładnie się prezentowała, a wnęka okienna była zasłonięta na całej szerokości. Długość karnisza można jednak w zasadzie dowolnie wydłużać kierując się wymiarami pomieszczenia, rodzajem zasłon, firan, własnymi upodobaniami i funkcjonalnością.

Dobierając długość karnisza warto zwrócić uwagę na to, czy np. przy zsunięciu zasłon lub firan w jedną stronę można było wciąż swobodnie otworzyć okno.

 

Jak dobrać karnisz montowany we wnęce okiennej?

Jeśli karnisz ma być mocowany tylko we wnęce okiennej, to długość karnisza wyznaczamy w nieco inny sposób. Przede wszystkim najpierw należy sprawdzić, czy nad ramą okna jest dostatecznie dużo miejsca, by po zamontowaniu karnisza dało się je otworzyć. Gdy ten problem mamy już rozwiązany, mierzymy szerokość wnęki okiennej od ściany do ściany. Długość karnisza wnękowego mierzy się bez końcówek, bo jest on mocowany na wsporniki. Przy składaniu zamówienia należy pamiętać, że lewy i prawy wspornik są sprzedawane osobno. Czasami może się okazać, że nasza szerokość okna jest niestandardowa i trzeba karnisz skrócić. Można to zrobić samodzielnie przy pomocy piły do metalu. Taka usługa jest też dostępna w większości sklepów.

 

Jak dobrać karnisz do zazdrostek?

Te małe firanki są niezwykle popularne w naszych domach. Nadają im uroku, a także są funkcjonalne. Warto zatem wiedzieć jak wybrać karnisz do zazdrostek. – Długość prętów do zazdrostek tak chętnie umieszczanych w kuchni, czy łazience można regulować, bo najczęściej są to drążki teleskopowe. Standardowo karnisze do zazdrostek występują w kilku rozmiarach od 40 cm do nawet 2 m i są sprzedawane w komplecie ze wspornikami. – dodaje ekspert z rena.pl.

Dobranie odpowiedniej długości karnisza jest niezbędne, by dekoracje okien były ładne i funkcjonalne. Ten z pozoru drobny szczegół może w zasadniczy sposób zmienić wygląd firan lub zasłon. Warto o tym pamiętać, bo nawet najpiękniejsze materiały i kunsztowne upięcia stracą swoje walory dekoracyjne, gdy źle wyznaczymy długość karnisza.

 

 
 

Katagoria: porady dla dbających o dobry nastrój
Słowa kluczowe: , , , , , ,
Opublikowano 2 lata temu.
Publikacja była czytana: 1786  razy.