Dlaczego odpowiednie oświetlenie wnętrz jest ważne?

Najczęściej pomijanym aspektem w aranżacji domu jest oświetlenie, a to ono właśnie wpływa na nasz nastrój w ciągu dnia, sprzyja skupieniu, koncentracji oraz dba o nasze prawidłowe widzenie, aby nie przemęczać oczu.

 

W naszym życiu nawet ponad połowa dochodzącego do nas światła pochodzi ze źródeł sztucznych takich jak żarówki, ekrany telefonów, komputerów i telewizorów. Najlepsze jest oczywiście naturalne światło emitowane przez Słońce, do którego przyzwyczailiśmy się na przestrzeni wieków. Naturalne światło to również witamina D, jaką nasz organizm produkuje przy ekspozycji skóry na słońce.

Jeśli już spędzamy dużo naszego wolnego czasu w pomieszczeniach ze sztucznym światłem zadbajmy o to by było one jak najlepsze – oczywiście na warunki w pracy nie mamy często wpływu dlatego poświęćmy więcej uwagi przy projektowaniu oświetlania i zakupie lamp do domu.

 

Jak dobrać lampy?

W zależności od typu pomieszczenia i sposobu z jego korzystania trzeba odpowiednio dobrać lampy do domu, aby te odpowiednio doświetlały nam wnętrza. Pomieszczenie w którym najczęściej przebywamy to zapewne salon oraz część kuchenna – tutaj trzeba dbać o to by światła było jak najwięcej. Jeśli lubimy oglądać telewizję wieczorami przy zgaszonym świetle, zadbajmy aby za telewizorem znalazło się jakieś dodatkowe źródło światła, które będzie rzucało dodatkową łunę światła na ścianę z telewizorem, ponieważ oglądanie telewizji w ciemnościach jest niezdrowe dla naszych oczu..

Oswietlenie

W miejscach, w których czyta się prasę oraz książki należy zadbać o mocne i intensywne oświetlenie – może być punktowe w postaci kinkietów lub lampki biurkowej. W łazience dobrym rozwiązaniem jest nieco przytłumione, ciepłe światło główne, np. w postaci lampy podwieszanej lub halogenów, a mocne i wyraźne światło warto zamontować wokół lustra.

Sypialnia to miejsce relaksu, często również miejsce czytania książek – tutaj warto zadbać o dobrą lampkę nocną, która będzie wyraźnie doświetlała czytane teksty. Jak wiadomo samo oświetlenie w sypialniach bywa przytłumione, nastrojowe i ciepłe, czasami nawet lekko zabarwione czerwieniami lub pomarańczami i jeśli chcemy tam czytać to pamiętajmy o dodatkowej lampie.

Odpowiednie oświetlenie w domu to podstawa naszego zdrowego snu oraz zdrowych oczu. Jeśli wykonujemy jakąkolwiek czynność, która wymaga skupienia i koncentracji to powinniśmy zawsze zadbać o równe i mocne oświetlenie.

Oświetlenie ma bardzo duże znaczenia dla naszego zdrowia, w okresach jesiennych oraz zimowych organizm długo wyczekuje słonecznych wiosennych i letnich dni – w trakcie jesieni czy zimy jesteśmy zazwyczaj bardziej przemęczeni, ociężali i mniej uśmiechnięci – poranki są ciemne, popołudnia po pracy również są już zasnute zmrokiem – ilość sztucznego światła wokół nas jest wówczas największa.

Sztuczne światło z lamp i przede wszystkim z ekranów urządzeń elektronicznych to również emisja szkodliwego dla naszego zdrowia światła niebieskiego. Przez emisję światła niebieskiego zaburzamy nasz zegar biologiczny, który na podstawie ilości światła niebieskiego określa sobie porę dnia – jeśli korzystamy przez cały dzień, a zwłaszcza w nocy z telefonów, komputerów oraz oglądamy telewizję to możemy mieć kłopoty z zasypianiem, właśnie przez ten efekt.

Pamiętajmy przy aranżacji domu o zakupie odpowiednich lamp, aby nasze oświetlenie w domu było zdrowe dla nas samych, bo to znacznie podwyższa komfort przebywania w takich pomieszczeniach.

 

Autor:
Artykuł przygotował zespół lunaoptica.pl – sklepu internetowego z profesjonalnym oświetleniem dla domu i ogrodu.
 
 

Katagoria: porady dla dbających o dobry nastrój
Słowa kluczowe: , , , , , ,
Opublikowano 3 lata temu.
Publikacja była czytana: 4408  razy.