Samodzielne podłączenie zmywarki? To możliwe!

Fakt, trzeba wiedzieć co przygotować i jak podłączyć nową zmywarkę do instalacji elektrycznej i wodno–kanalizacyjne. Nie jest to rzecz skomplikowana i przy odrobinie dobrych chęci każdy może tę czynność wykonać.

 

Zmorą każdej kobiety jest piętrząca się przed nią sterta brudnych naczyń po obiedzie. Pokażcie tą, która lubiłaby spędzać czas przy zlewie w kuchni, walcząc z tłuszczem na patelni i zabrudzonymi talerzami. Na szczęście, dzisiaj posiadanie zmywarki to nie luksus, a norma. Trzeba jednak wiedzieć jak ją zainstalować i podłączyć. Bez prawidłowego włączenia tego sprzętu do instalacji elektrycznej i hydraulicznej, nie ma co marzyć o jej prawidłowym działaniu. A jeśli sprzęt AGD nie działa prawidłowo, to już prosta droga do częstych wizyt specjalisty od naprawy AGD.

 

Gdzie można podłączyć zmywarkę?

Zmywarka to sprzęt, który nie potrzebuje sieci elektrycznej z tzw „siłą”. O ile sieć elektryczna jest przystosowana do dzisiejszych wymagań dotyczących podłączanego sprzętu, czyli nie jest starsza niż 10–15 lat, a jeśli jest starsza, ale nie sprawia problemów, nie dochodzi w niej do spięć i zwarć wynikających z podłączenia nowych urządzeń elektrycznych, o tyle nie ma przeciwwskazań do podłączenia zmywarki. Do podłączenia zmywarki do instalacji elektrycznej potrzebujesz wolnego, standardowego gniazdka sieciowego. Warunek jaki musi ono spełniać, jest jeden – musi posiadać uziemienie. Nie jest też wskazane, by zmywarka była podłączona przy użyciu przedłużacza lub rozgałęziacza. Wszystkie dostępne w sprzedaży w Polsce zmywarki działają na prąd o napięciu 230 V. Nie będzie też problemu z podłączeniem zmywarki do sieci wodno-kanalizacyjnej. Owszem, może trzeba będzie wykonać trochę brudnej pracy, ale za cenę jednorazowego sprzątania po fachowcu podłączającym sprzęt będziesz miała bezcenny spokój z myciem naczyń.

 

Teoretycznie i praktycznie może zmywarkę podłączyć każdy

Wiele nie potrzeba, gdyż standardowo każdy model zmywarki posiada na wyposażeniu węże odprowadzające i doprowadzające wodę. Najczęściej standardowa długość to od 1,2 do 2,5 metra. Jeśli jednak długość węży jest niewystarczająca, bo odległość od zmywarki do zlewozmywaka jest większa, musisz zakupić węże o odpowiedniej długości. Będąc w sklepie z akcesoriami hydraulicznymi musisz zakupić również:

  • element syfonu zlewozmywakowego z bocznym podłączeniem
  • uszczelki
  • przedłużkę 1’’
  • trójdrogowy zawór czerpalny 1’’
  • silikon

Gdzie je znajdziesz? W dziale z hydrauliką w każdym markecie budowlanym, hurtowni hydraulicznej lub budowlanej czy sklepie z artykułami instalacyjnymi.

zmywarka-z-naczyniami

Podłączenie zmywarki do instalacji wodnej

Bez podłączonej wody zmywarka oczywiście nie będzie spełniała swojej funkcji. Wodę do zmywarki doprowadzasz wężem dopływowym. Musisz przestrzegać kilku zasad podłączając zmywarkę do źródła wody:

  • Po pierwsze – powinieneś zakręcić główny zawór wody w mieszkaniu. Unikniesz wówczas zalania mieszkania swojego i sąsiadów, bo to wiadomo – koszty dodatkowe.

  • Po drugie – demontujesz baterię, aby na przewodzie zimnej wody zamontować trójdrogowy zawór czerpalny.

  • Po trzecie- nie zapominaj o uszczelkach.

  • Po czwarte – wąż dopływowy przykręć do zaworu czerpalnego.

  • Po piąte – załóż baterię.

 

Odprowadzenie brudnej wody ze zmywarki

Konieczne jest odprowadzenie ze zmywarki brudnej, zużytej wody. Oczywiście do kanalizacji. W tym celu nie musisz rozkuwać ścian i podłóg w kuchni. Wąż odprowadzający musisz po prostu podłączyć do syfonu kuchennego zlewozmywaka. W tym celu wymieniasz górną kształtkę syfonu zlewozmywakowego na kształtkę z bocznym podłączeniem. Do kształtki podłączasz wąż odpływowy zmywarki. Możesz go dodatkowo zacisnąć cybantem, dzięki czemu na pewno się nie zsunie i nie stanie się przyczyną potopu w mieszkaniu podczas pracy zmywarki.

zmywarka

 

Nie masz ochoty przedzierać się przez instrukcję montażu zmywarki samodzielnie?

Możesz zamówić fachowców. Większość firm naprawiających AGD, hydraulików ma w swojej ofercie usługę polegającą na podłączaniu sprzętu AGD. Nie jest to usługa droga, a na pewno podłączenie zostanie wykonane fachowo, więc nie spotkają cię przykre niespodzianki, jakimi mogą być przeciekające uszczelki, nieszczelne złączki i tym podobne „szczęśliwe” przygody. Nie masz umiejętności, nie chcesz, nie umiesz, to po

 

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez firmę Milenium Piotr Młynarczyk z Wrocławia specjalizującej się w serwisie i sprzedaży urządzeń AGD
 
 

Katagoria: porady dla dbających o czystość
Słowa kluczowe: , , , , , , ,
Opublikowano 2 lata temu.
Publikacja była czytana: 2338  razy.