Jak zadbać o blat granitowy w kuchni?

Jeżeli chcesz zdecydować się na kamienny blat w kuchni, najlepszym wyborem będzie granit, ponieważ to właśnie ten kamień wyróżnia się wyjątkową trwałością, odpornością na uszkodzenia mechaniczne, a także niezaprzeczalnym pięknem. Wybierając blat granitowy, musisz jednak pamiętać o tym, aby odpowiednio go pielęgnować, by mógł wyglądać pięknie przez długie lata.

 

Granit jest kamieniem bardzo łatwym do utrzymania w czystości. Praktycznie nie plami się, jest również odporny na pochłanianie zapachu, wobec tego jego codzienne czyszczenie nie powinno być żadnym problemem. Po zamontowaniu blat jest dodatkowo impregnowany, dzięki czemu jest łatwiejszy w czyszczeniu – zebranie zabrudzeń zajmie zaledwie chwilę. Nie trzeba też obawiać się o rysy, dlatego też blat z granitu będzie zawsze pięknie prezentować się w twojej kuchni.

 

Codzienna pielęgnacja blatu granitowego

Do jego pielęgnacji warto przede wszystkim stosować delikatne środki czyszczące, na przykład płyny do mycia naczyń lub preparaty specjalnie przeznaczone do pielęgnowania kamienia naturalnego – można kupić je w marketach budowlanych oraz bezpośrednio w firmach kamieniarskich. Po nałożeniu środka warto wytrzeć blat ściereczką z mikrofibry, bawełny lub flaneli, aby zapobiec powstawaniu zacieków oraz zaakcentować jego połysk. Warto robić to regularnie, ponieważ długo niemyty blat będzie trudny do wyczyszczenia.

 

Impregnacja blatu kuchennego

Raz nałożony impregnat po pewnym czasie wypłakuje się – zwykle ma to miejsce po około roku, dlatego po tym czasie zalecane jest jego ponowne zastosowanie. Impregnację kamieni może wykonać kamieniarz, ale nie jest to bardzo skomplikowana procedura, dlatego można przeprowadzić ją także samodzielnie. Środki do impregnacji można także bez problemu zakupić w wielu różnych sklepach. Impregnację należy przeprowadzić zgodnie z instrukcją danego środka.

Jeżeli chcesz zadbać o swój blat granitowy, nie zapominaj o tym, aby każdego dnia pielęgnować go zgodnie z zaleceniami. Jeżeli potrzebujesz dodatkowych porad dotyczących pielęgnacji, zapytaj specjalistów zajmujących się obróbką kamienia, którzy wykonali dla ciebie blat.

 

 
 

Katagoria: porady dla dbających o czystość
Słowa kluczowe: , , , ,
Opublikowano 2 lata temu.
Publikacja była czytana: 1881  razy.