Czym kierować się przy wyborze odkurzacza?

Sposób, w jaki utrzymuje się porządek w domach, trochę się zmienił od czasu, gdy na rynek weszły odkurzacze. Dzięki nim sprzątanie stało się szybsze, wygodniejsze i dokładniejsze. Obecnie na rynku mamy ogromny wybór odkurzaczy, a z roku na rok pojawiają się jakieś ciekawe nowości. Jak się w tym odnaleźć oraz jak wybrać najlepszy dla nas odkurzacz?

 

Moc mocy nierówna

Po pierwsze, trzeba wziąć pod uwagę kilka kwestii, gdy chcemy wybrać odpowiedni sprzęt. Należy zwrócić uwagę na moc silnika oraz moc ssania. Te wartości powinny być podane przez producenta osobno, jednak często zdarza się, że są one sumowane i podawane ogólnie jako moc odkurzacza. Taka wartość nie powie nam nic konkretnego. Dlatego trzeba szukać informacji bardziej szczegółowych.

castorama-odkurzanie-2

Moc silnika zazwyczaj mieści się w przedziale od 1200 do 2700 W. Jeśli w domu mamy drewniane podłogi, to minimalna wartość tej mocy powinna być wystarczająca. Inaczej to jednak wygląda, gdy mamy dywany albo też duże powierzchnie do odkurzenia, wtedy bowiem przyda się moc przynajmniej 1700 W. Gdy natomiast chodzi o drugą wartość, czyli moc ssania to podawana najczęściej jest ona w przedziale od 9 do 500 W. Jest ona w dużej mierze zależna od mocy silnika.

 

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Dobrze, by odkurzacz posiadał regulowaną moc. Podczas zakupu sprawdzić należy również długość kabla, szczególnie gdy mamy duży dom. Głośność odkurzacza to również ważna kwestia. Ilość decybeli, jakie produkuje takie urządzenie, może być naprawdę duża, a przecież hałas jest szkodliwy dla naszych uszu. Dlatego im ten parametr jest niższy, tym lepiej.

castorama-odkurzanie-3

Zwróćmy również uwagę na ciężar takiego urządzenia. Szczególnie gdy mamy dom i będzie trzeba taki odkurzacz nosić po schodach. Wtedy duża waga urządzenia będzie czymś ogromnie uciążliwym. A przecież wystarczy, że samo sprzątanie już kosztuje nas dużo energii.

 

Najpopularniejsze typy odkurzaczy

No właśnie, jakie zatem mamy najpopularniejsze rodzaje odkurzaczy? Te najbardziej tradycyjne to odkurzacze workowe. Należą one do najtańszych oraz najprostszych. Zanieczyszczenia wsysane przez odkurzacz gromadzą się po prostu w lnianym lub papierowym worku, który trzeba wymienić lub opróżnić. Na pewno nie są zbyt dobre dla alergików. Dla takich osób lepsze będą odkurzacze z filtrem wodnym, które dodatkowo również nawilżają powietrze. Są jednak na pewno dużo droższe.

Do niewielkich prac porządkowych albo jako dodatkowy mały i wygodny sprzęt sprawdzą się odkurzacze akumulatorowe. Są świetne do sprzątnięcia na bieżąco na przykład okruszków z sofy. Odkurzacz automatyczny z kolei to urządzenie bezobsługowe. To taka ciekawostka, która jest wciąż jeszcze dość droga. Niestety nie usuwa on wszystkich zanieczyszczeń na przykład w kątach czy różnych niedostępnych zakamarkach.

Na pewno musimy dobrać odkurzacz pod kątem naszych potrzeb. Mając duże mieszkanie i dywany lepiej szukać urządzenia o większej mocy. Z kolei, jeśli ktoś z domowników jest alergikiem, to tradycyjny odkurzacz może nie być najlepszym pomysłem. Wiele zależy od budżetu, jaki chcemy na ten cel przeznaczyć, ponieważ rozpiętość cen jest naprawdę duża.

 
 

Katagoria: porady dla dbających o czystość
Słowa kluczowe: , , , , , , , , ,
Opublikowano 2 lata temu.
Publikacja była czytana: 3100  razy.