Wybieramy oszczędną lodówkę – klasy efektywności energetycznej

Asortyment lodówek w marketach jest ogromny – jeżeli szukasz dla siebie tego rodzaju sprzętu, w takim przypadku masz przed sobą wiele różnych propozycji. Niezależnie od tego, na jaki rodzaj chłodziarko-zamrażarki chcesz się zdecydować, pamiętaj o tym, by wybrać model energooszczędny.

 

Energooszczędna lodówka pobiera mniej energii, dzięki czemu ty możesz płacić niższe rachunki. Urządzenie to jest jednym z najbardziej „prądożernych” w całym gospodarstwie domowych, ponieważ działa przez 24 godziny na dobę i potrzebuje dużej ilości energii, aby chłodzić i mrozić produkty. W związku z tym dobra lodówka powinna być energooszczędna. Jak jednak wybrać tą najlepszą?

 

Klasa efektywności energetycznej – co to jest?

Przy wybieraniu lodówki warto wziąć pod uwagę przede wszystkim parametr określany jako klasa efektywności energetycznej. Określa ilość energii, jaką urządzenie zużywa w ciągu jednego roku w zestawieniu z urządzeniem standardowym – modelowym. W związku z tym im wyższa klasa efektywności energetycznej, tym korzystanie z lodówki kosztuje mniej. Aktualnie obowiązuje klasyfikacja efektywności energetycznej, określana od A+++, czyli najbardziej oszczędnych lodówek, aż do G, czyli najmniej oszczędnych.

 

Orientacyjne roczne zużycie energii i koszt utrzymania lodówki:

  • A++: 200 (KWh) – 132 złote
  • A+: 280 (KWh) – 185 złotych
  • A: 320 (KWh) – 211 złotych
  • B: 420 (KWh) – 277 złotych
  • C: 560 (KWh) – 370 złotych

Wobec tego różnice pomiędzy energooszczędnymi lodówkami, a tymi, które mają niższą klasę energetyczną, są bardzo duże.

 

Czy oszczędność zawsze się opłaca?

Warto jednocześnie wskazać, że lodówka z zamrażalnikiem posiadająca najwyższą klasę energetyczną jest również dość droga – trzeba wobec tego przeliczyć, czy jej cena oraz możliwe oszczędności na energii równoważą się. Nierzadko okazuje się, że dany model po prostu się nie opłaca, biorąc pod uwagę jego oczekiwaną żywotność.

W związku z tym największym powodzeniem cieszą się lodówki o klasie energetycznej A+ oraz A++, które jednocześnie charakteryzują się przystępnymi cenami i niskim poborem prądu.

 

 
 

Katagoria: porady dla dbających o smaczne jedzenie
Słowa kluczowe: , , , , , , ,
Opublikowano 2 lata temu.
Publikacja była czytana: 3741  razy.