Patelnie ceramiczne – plusy i minusy

Na dzisiejszym przepełnionym rynku ciężko jest trafnie dobrać produkt pasujący idealnie do naszych potrzeb. Nie inaczej sprawa ma się z patelniami. W niniejszym artykule – krótkie podsumowanie zalet i wad patelni ceramicznych.

 

Wielki “boom” na patelnie ceramiczne…

patelnia-1

… rozpoczął się w związku z trendem na produkty proekologiczne, który z roku na rok przybiera na sile. Na czym polega ekologiczność w przypadku patelni ceramicznych? Cały sekret skrywa się w substancjach, z których produkowane są tego typu produkty. Są to specjalne mieszaniny minerałów oraz gliny, które poddane działaniu niezwykle wysokich temperatur (sięgających nawet 1300 stopni w skali Celsjusza) tworzą gładką i wytrzymałą powierzchnię. W opozycji do na przykład patelni teflonowych (których skład również nie posiada inwazyjnego wpływu na nasz organizm) – proces ich tworzenia nie przyczynia się do zanieczyszczeń środowiska. Stąd właśnie tak duże wsparcie dla tego akurat rodzaju patelni z ramienia “zielonych” organizacji.

 

Zalety patelni ceramicznych

Niezależnie od tego, czy zależy nam na ochronie naszej planety, czy też nie – patelniom ceramicznym nie da się odmówić wielu istotnych, użytecznych cech. Do najbardziej charakterystycznych z nich zaliczyć możemy między innymi:

 • bardzo wysoka wytrzymałość powłoki patelni, zabezpieczająca ją przed szybkim złuszczaniem się, bądź uszkodzeniami mechanicznymi
 • idealnie gładka powierzchnia, bardzo prosta do wyczyszczenia
 • brak interakcji środków chemicznych (z powłoki) z przyrządzanymi przez nas za jej pomocą posiłkami
 • niezwykle niska podatność na korozje spowodowane przez środki chemiczne służące do czyszczenia patelni
 • równomierny rozkład ciepła podczas podgrzewania potrawy znajdującej się na patelni
 • zdolność do długotrwałego utrzymywania temperatury, dzięki czemu jesteśmy w stanie zaoszczędzić energię (brak konieczności pilnowania małego ognia w celu podania ciepłego dania)
 • możliwość smażenia w bardzo wysokich temperaturach – przewyższających nawet 400 stopni Celsjusza

 

Warto w tym miejscu wyraźnie zaznaczyć, że dotyczy to dobrze wykonanych i profesjonalnych modeli patelni ceramicznych. Funkcjonalności ich niskiej jakości odpowiedników nie mają wiele wspólnego z patelnią wyprodukowaną przez renomowane marki.

 

Druga strona patelni

Poza wymienionymi zaletami patelnie ceramiczne nie są niestety wolne również od wad. Zazwyczaj jest to dobry wybór profesjonalnych mistrzów kuchni, doskonale zdających sobie z ich możliwości oraz ograniczeń, do których zaliczyć możemy:

 • konieczność przyrządzania potraw na oleju; wbrew powszechnie występującym w obiegu mitom – bardzo często podczas smażenia potraw przywierają one do powierzchni patelni
 • dość wysoka cena w stosunku do standardowych rozwiązań stworzonych z innych materiałów
 • brak możliwości mycia patelni w zmywarce – takie próby kończą się z reguły niszczeniem powierzchni oraz jej całkowitą niezdatnością do dalszego użytku
 • jeśli posiadamy patelnię ceramiczna ze specjalną powłoką non-stick – musimy uważać, aby przypadkiem nie przegrzać jej stosując za wysoką temperaturę
 • należy unikać nagłych zmian temperatur (zalewanie nagrzanej patelni zimną wodę, bądź chłodzenie poprzez włożenie z przygotowaną potrawą do lodówki)

 

Wybór wart rozważenia?

Jeśli pragniemy kupić patelnię, która przy odpowiednim zadbaniu posłuży nam przez długie lata i nie odstrasza nas wyższa cena – patelnia ceramiczna z pewnością jest produktem stworzonym w sam raz dla nas. Patelnie ceramicznej lepszej klasy, o których jakość nie musimy się obawiać rozpoczynają się od około 150 złotych. Warto zwrócić uwagę zarówno na markę, jak i adekwatny dla naszych potrzeb rozmiar patelni. Modele standardowe oscylują w granicach 18-24 centymetrów, zaś dla rodziny z dziećmi polecane są te, które posiadają minimum 26 centymetrów średnicy.

 

Współpraca nad tekstem: ostry-sklep.pl
 
 

Katagoria: porady dla dbających o smaczne jedzenie
Słowa kluczowe: , , , , , ,
Opublikowano 2 lata temu.
Publikacja była czytana: 2133  razy.