Na co zwrócić uwagę podczas zakupu lodówki?

Wybór lodówki – niby nie problem, ale kupujący często nie wiedzą, na co tak naprawdę stawiać. Oczywiście nie chodzi wyłącznie o producenta i model, ale o specyfikacją danego urządzenia. Tych specyfikacji jest tak wiele, że można się dosłownie pogubić. Istnieją jednak takie odgórne kwestie, o których musi pamiętać każdy użytkownik. Tymi kwestiami są m.in. dostępne funkcje, pobór prądu czy wymiary.

 

Wymiary

W sklepie każda lodówka wygląda dobrze i każda wydaje się pasować do naszej kuchni, ale rzeczywistość jest nieco bardziej brutalna. Przed zakupem konieczne jest sprawdzanie wymiarów; wysokości, szerokości i głębokości lodówki. Inaczej może się okazać, że nie pasuje ona do wnęki, jest wyższa niż meble albo wystaje poza ich krawędź. Tutaj ważną rzeczą jest też pojemność samej lodówki. Kupujący skuszeni niskimi cenami wybierają zbyt duże urządzania, a później narzekają na wysokie rachunki za prąd. Najrozsądniej będzie przyjąć, że pojemność lodówki na osobę powinna wynosić ok. 100-120 litrów.

 

Stopień energooszczędności

Między klasą A+++ i A+ występuje pewna różnica cenowa. Im więcej plusów, tym lodówka droższa. Ale i tutaj jest haczyk. Za lodówkę płaci się raz, a za prąd wiele razy w roku. Znacznie lepiej jest wydać 300 zł więcej na lodówkę o wysokiej klasie energetycznej, niż tracić później pieniądze na opłacenie wysokiego zużycia energii.

 

Design

Jedna lodówka drugiej nierówna. Różnice polegają w dużej mierze na wyglądzie urządzenia. Nie każda lodówka będzie pasować do każdej kuchni. Kupując lodówkę, trzeba mieć świadomość, że będzie to urządzenie na lata i dobrać jej wygląd do wystroju wnętrza. Lodówka może być spójna z wystrojem, może stanowić element przełamujący stylistykę, ale nigdy nie powinna jej burzyć ani się z nią „gryźć”. Istotne jest tutaj nawet to, w którą stronę otwierają się drzwiczki i czy dany układ będzie w naszej kuchni funkcjonalny.

 

Temperatura chłodzenia

Konieczne jest sprawdzenie, jak długo lodówka utrzymuje konkretną temperaturę w przypadku braku chłodzenia i do jakich temperatur zamraża. Tutaj z pewnością warto wybrać urządzenie z funkcją No Frost, która pozwala utrzymać stały poziom wilgotności i stałą temperaturę.

 

Dodatkowe funkcje

Lodówki mogą być wyposażone w dodatkowe funkcje. Jedną z takich podstawowych jest termostat, który pozwoli nam samodzielnie dobrać zakres temperatury w lodówce. Z pewnością każdy użytkownik odczuje też korzyści wynikające z posiadania lodówki z komorą zero, czyli specjalną komorą przeznaczoną do przechowywania szczególnie delikatnych i szybko psujących się produktów. Lodówka może być też pokryta wewnątrz powłoką antybakteryjną.

 

 
 

Katagoria: porady dla dbających o smaczne jedzenie
Słowa kluczowe: , , , , , , , , , , ,
Opublikowano 2 lata temu.
Publikacja była czytana: 2560  razy.