Zastosowanie betonu w warunkach domowych

Beton jeszcze nie tak dawno kojarzył się wyłącznie z PRL-owskimi konstrukcjami. Dziś beton to niezwykle popularny materiał wykończeniowy, który ceniony jest przez wielu architektów wnętrz. Co można z niego zrobić? Jakie ma zastosowanie w warunkach domowych? Możliwości jest naprawdę wiele. Projektanci prześcigają się w pomysłach na jego wykorzystanie, a stworzone przez nich przedmioty to niekiedy prawdziwe dzieła sztuki.

 

Beton w domu – czemu nie?

Zastosowanie betonu architektonicznego we wnętrzach jest praktycznie nieograniczone mimo tego, że na pierwszy rzut oka wydaje się on materiałem mało plastycznym i wręcz topornym. Architekci zachwycają się jego fakturą, surowym wyglądem i naturalnością. Beton świetnie łączy się z innymi materiałami wykończeniowymi, takimi jak drewno, metal czy szkło, dlatego jest on bardzo często wykorzystywany w aranżowaniu designerskich wnętrz.Na jego tle świetnie wyglądają soczyste i jaskrawe kolory. Można więc z całą pewnością stwierdzić, że jest on uniwersalnym elementem wystroju.

 

Jak można wykorzystać beton w domu?

Najbardziej popularne są betonowe okładziny ścienne dostępne w przeróżnych rozmiarach, odcieniach i fakturach. Projektanci stawiają przeważnie na mocny akcent w postaci jednej ściany przyozdobionej takimi panelami. Uroku całości dodaje podświetlenie płyt światłem dekoracyjnym. Kolejnym pomysłem na wykorzystanie tego materiału we wnętrzach są betonowe meble. Wygodne tak samo jak inne meble różnią się tym, że wyglądają naprawdę niesamowicie. Z betonu produkuje się stoliki, krzesła, fotele a nawet sofy. Skoro projektanci wykorzystali beton do stworzenia mebli, to oczywiście nic im nie stało na przeszkodzie aby wykorzystać ten materiał także do produkcji oświetlenia. Betonowe lampy są niezwykle stylowe i designerskie. Tak naprawdę z betonu wykonuje się obecnie mnóstwo przeróżnych przedmiotów do domu. Począwszy od użytkowych, a kończąc na takich które spełniają rolę wyłącznie dekoracyjną. Są to blaty kuchenne, doniczki (zobacz Donice balkonowe, jakie wybrać), litery dekoracyjne czy chociażby świeczniki.

Kilka przykładów zastosowania betonu w warunkach domowych znajdziecie w artykule: http://domhobby.pl/8-pomyslow-na-beton/

 

Do jakich wnętrz pasuje beton?

Beton architektoniczny jest szczególnie często wykorzystywanym materiałem aranżacyjnym we wnętrzach urządzanych w stylistyce loftowej. Odsłonięta cegła i surowy beton to cechy charakterystyczne takich aranżacji. Również minimalistyczne wnętrza lubują się w tym materiale. Beton nie lubi przesytu, świetnie się czuje za to w miejscach gdzie nie ma zbyt dużo dekoracji i niepotrzebnych bibelotów. Jedno jest pewne. Jego zastosowanie we wnętrzach jest ograniczone jedynie wyobraźnią projektantów.

 

 
 

Katagoria: porady dla hobbystów
Słowa kluczowe: , , ,
Opublikowano 2 lata temu.
Publikacja była czytana: 2067  razy.