Na co zwrócić uwagę przy kupnie kompresora modelarskiego?

Kiedy posiadamy już pistolet do malowania sprężonym powietrzem czyli aerograf, warto zastanowić się nad jego zasilaniem. Jakie wybrać?

Często słyszy się o rozwiązaniu jakim jest kupowanie puszek ze sprężonym powietrzem. Niestety nie należy ono do tych ekonomicznych, zarówno pod względem finansowym, jak i wydajnościowym. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup kompresora.

 

Kompresor i jego krótka historia

Pierwsze wzmianki o urządzeniach, które wykorzystywały sprężone powietrze, możemy znaleźć już w starożytności. Popularnym sposobem tłoczenia powietrza były także miechy napędzające organy w średniowiecznych kościołach. Jednak największa rewolucja tychże urządzeń, przypada na wiek XIX. Zastosowanie silnika parowego umożliwiło rozwój sprężarek i użycie ich w przemyśle. Dzisiaj spotykamy je np. na stacjach benzynowych czy warsztatach samochodowych.

 

Jak działa kompresor?

Kompresor pozwala uzyskać wysokie ciśnienie stężonego gazu. Dwa główne rodzaje kompresorów to: wyporowe oraz przepływowe. Kompresory wyporowe zwiększają ciśnienie przez zasysanie i tłoczenie gazu, natomiast te kompresory przepływowe działają na zasadzie przepływu strumienia powietrza. Wówczas sprężone powietrze dostaje się do specjalnej dyszy w aerografie i można zacząć malować.

 

Kompresory malarskie

Dobranie odpowiedniego kompresora będzie miało swoje odbicie w efekcie malunku. Kompresory o słabej jakości, będą mogły powodować powstawanie kleksów. Na co zwrócić uwagę przy wyborze kompresora? Przede wszystkim warto przyjrzeć się jego parametrom hałasu: 40 db to hałas, który można przyrównać do dźwięku lodówki, natomiast 55 db do dźwięku pralki.

kompresor-1385-2015

Dobrze jest wiedzieć ile czasu będziemy z niego korzystać. Jeśli chcemy używać go przez długi czas bez przerw, należy wybrać kompresor z dodatkowym zbiornikiem. Warto także określić ilość stanowisk, które będą przypadać na kompresor. Wówczas uda nam się wybrać taki, które będzie posiadał  odpowiednią wydajność.

Na rynku istnieje wiele różnych rodzajów kompresorów modelarskich. Sklep MAGMA posiada w swojej ofercie kompresory tłokowe, olejowe i membranowe. Co warto na ich temat wiedzieć?

Kompresory olejowe są bardzo ciche i wydajne, ich minusem jest waga i konieczność wymiany oleju oraz filtrów. Tłokowe bezolejowe są znacznie lżejsze niż olejowe, jednakże są od nich głośniejsze i mają krótszą żywotność. Natomiast kompresory membranowe są dużo tańsze i wymagają robienia przerw. Mimo wszystko, wolniej się nagrzewają z powodu braku tłoków.

 
 

Katagoria: porady dla hobbystów
Słowa kluczowe: , , , , , , ,
Opublikowano 2 lata temu.
Publikacja była czytana: 1704  razy.