Jak można odnowić stare meble?

Masz w domu krzesło, które wprawdzie wygląd dobrze, ale jego tapicerka nie jest zbyt ładna? A może twój ulubiony fotel wygląda już na bardzo zniszczony? W takim przypadku nie warto wyrzucać tych mebli na śmieci, ale odnowić je przez tapicerowanie ich jeszcze raz.

 

Do samodzielnej wymiany tapicerki na krześle czy foteli, a nawet na sofie nie potrzebujesz specjalnych umiejętności. Przyda się jednak sporo czasu, zwłaszcza gdy mebel jest większy. Trzeba też posiadać odpowiednie akcesoria, z którymi prace będą możliwe. Gdy wobec tego chcesz zmienić obicie, sprawdź razem z nami, jak można zrobić to szybko i tanio w domu.

Czego potrzebujesz:

  • materiał obiciowy w odpowiedniej ilości
  • ewentualnie wypełniacz tapicerski.
  • zszywacz tapicerski, tak zwany taper
  • kombinerki
  • śrubokręt
  • nici
  • gruba igła

Pierwszym krokiem jest zdemontowanie elementów tapicerowanych. Należy zrobić to delikatnie, aby nie uszkodzić krzesła czy innego mebla. Potem należy zdjąć stary materiał, korzystając z kombinerek i śrubokrętu. Nowy materiał należy odmierzyć tak, aby pasował on na element tapicerowany – najlepiej zdjąć miarę ze starej tkaniny. Gdy wypełnienie piankowe jest w dobrym stanie, możesz je pozostawić, ale jeżeli jest już zniszczone, wtedy warto także pomyśleć o wymianie wypełniacza tapicerskiego.

Materiał ustaw w odpowiedniej pozycji, a następnie zamontuj go taperem. Pamiętaj o zaokrągleniu narożników – udrapuj je i dokładnie naciągnij, a następnie przytwierdź je taperem. Luźne połączenia wykończ grubą igłą z nitką. Pamiętaj o tym, żeby wszystkie czynności wykonywać bardzo dokładnie i przed przytwierdzeniem materiału sprawdzić, czy znajduje się on we właściwym miejscu.

Oczywiście, jeżeli nie masz czasu lub też uważasz, że samodzielne tapicerowanie jest dla ciebie zbyt trudne, wybierz firmę, której specjalnością jest tapicerstwo meblowe. Wówczas możesz tylko wskazać odpowiedni materiał lub dostarczyć go w podanej ilości, a specjalista będzie mógł dokonać wymiany obicia profesjonalnie – efekt na pewno spełni twoje oczekiwania.

 

 
 

Katagoria: porady dla hobbystów
Słowa kluczowe: ,
Opublikowano 2 lata temu.
Publikacja była czytana: 1305  razy.