Wieziemy domek holenderski

Kupiłeś działkę w urokliwym miejscu. Lato idzie wielkimi krokami. Chciałbyś już korzystać z wypoczynku na własnej działce, a tymczasem budowa domku letniskowego wymaga pozwoleń, czasu i pieniędzy. Zanim przystąpisz do budowy, przemyśl zdecydowanie szybsze rozwiązanie.

 

Zdecyduj się na domek holenderski, nazywany też domkiem angielskim lub domem na kołach.

Może ich pierwowzorem był polski wóz Drzymały? Popularne są na kempingach Holandii, Belgii, Wielkiej Brytanii, Ich postawienie nie wymaga zezwoleń. Tam, domki tego typu tworzą całe, malownicze osiedla kempingowe, a u nas od kilku lat również są dostępne. W sprzedaży można znaleźć i nowe, i używane. Powstają firmy, specjalizujące się w sprzedaży tego typu domów. Posiadają różne gabaryty, od 2,5 x 6 do 11 x 3,4 m, niektóre są całoroczne, obszerne, z dwoma lub trzema sypialniami, kuchnią, salonem i łazienką. Można je postawić na specjalnym rusztowaniu. Nie są trwale związane z gruntem, więc ich postawienie nie wymaga zezwolenia, więc teoretycznie można je postawić wszędzie. Kosztują od 20 tysięcy w górę, niektóre ponad 50 tysięcy.

 

Komfort za rozsądną cenę

Potrafią być naprawdę luksusowym miejscem do wypoczynku na działce, nie tylko latem, gdyż wiele z nich jest wyposażonych w kominek, którym można podgrzać pomieszczenia w chłodniejsze dni. Ale posiadają nie tylko ogrzewanie, są często kompletnie wyposażone, w meble, urządzenia kuchenne, sanitarne. Często też posiadają zastawę stołową oraz AGD. Instalacje wewnętrzne, czyli elektryczna i wodno – sanitarna, są wyprowadzone na zewnątrz domku, co pozwala na podłączenie go do sieci elektrycznej, wodnej i kanalizacyjnej w ciągu kilku godzin.

Poziom komfortu gwarantują gabaryty domków. Sypialnie dla dzieci i gości, powodują, że w domku bez problemu zmieści się bez problemu cała rodzina. Aneks kuchenny, otwarty na salon, wyposażony jest w lodówkę, kuchenkę gazową i zlewozmywak, często można kupić demek z kompletną zastawą stołową i kuchenną. W niektórych łazienki znajdują się na zewnątrz lub wewnątrz. Zewnętrzne łazienki to opcja do wyboru, gdzie zwiększa się przestrzeń do spania.

 

Przeróżne zastosowania

Domki holenderskie stanowią nie tylko ciekawe rozwiązanie dla rodzin poszukujących wygodnego rozwiązania kwestii domku letniskowego. To świetny pomysł na kontener socjalny na budowie, recepcję pola namiotowego czy autokomisu. Mogą też służyć jako rozbudowa istniejącej bazy noclegowej. Przy zakupie warto sprawdzić poziom zawilgocenia domku. Wilgoć dojrzysz w wewnętrznych narożnikach. Tam sprawdź, czy podłoga jest sucha i nie ugina się, możesz też lekko tupnąć nogą na progu.

 

Transport domków holenderskich nie jest prostą sprawą.

Niby kupujesz dom na kółkach, chcesz odebrać osobiście, masz auto z hakiem, ale na tym kończą się możliwości. Jeśli kupisz zwykły kemping, możesz go przeciągnąć osobiście, o ile masz do tego uprawnienia, z kamperem – podobna sprawa, masz uprawnienia, siadasz i jedziesz, ale do transportu domków holenderskich potrzebny jest specjalny pojazd, wyposażony w specjalne oświetlenie, podnośnik i najazd. Ale to nie wszystko. Do transportu domków holenderskich trzeba mieć specjalne zezwolenie do przewożenia pojazdów ponadgabarytowych. Takie zezwolenie wydaje Ministerstwo Transportu, zgodnie z Art. 15 ust.3 pkt. 2 ustawy z 6 września 2001 r. ustawy o transporcie drogowym. Brak takiego zezwolenia skutkować może wysokim mandatem.

 

Dostawa domku na działkę

Aby firma przewozowa mogła dostarczyć domek na działkę, musi wykupić jednorazowe pozwolenie na transport gabarytu, ważne przez siedem dni, kosztujące 500 złotych. Musi również posiadać ubezpieczenie OC i AC, a także OCP przewoźnika dotyczące ładunku. Przy szerokości domku do 3,4m, prawo wymaga jednego pilota, jadącego przed domkiem, natomiast po przekroczeniu tego wymiaru, eskortę musi stanowić dwóch pilotów, jeden z przodu, drugi z tyłu. Dodatkowe zezwolenia potrzebne są podczas transportu domku o wadze przekraczającej 30 ton, na szczęście większość domków holenderskich nie przekracza tej wagi.

Autor artykułu:
Artykuł został przygotowany przez firmę Fast-Trans z Poznania zajmującą się min. transportem maszyn: transportmaszynpoznan.com
 
 

Katagoria: porady dla budujących
Słowa kluczowe: , , , ,
Opublikowano 2 lata temu.
Publikacja była czytana: 1871  razy.