Okna i drzwi wizytówką twojego domu

Okna i drzwi wejściowe stanowią istotny element kompozycyjny elewacji każdego budynku, dlatego śmiało możemy nazwać je wizytówką domu. Goście zbliżający się do naszego domostwa najpierw zerkają dyskretnie na światło płynące z okien mieszkania, a potem oczekują przed drzwiami na ich otwarcie. Nic więc dziwnego, że właśnie wygląd frontowej części domu stanowi o pierwszym wrażeniu, jakie całość wywrze na przybyszach.

 

Piękno i funkcjonalność stolarki otworowej

Współcześnie producenci stolarki otworowej prześcigają się w pomysłowym wzornictwie i dbają o to, by ich propozycje nadążały za obowiązującymi trendami architektonicznymi oraz wnętrzarskimi. Wybór najbardziej atrakcyjnej wizualnie propozycji powinien uwzględniać wygląd budynku jako całości – podpowiada ekspert firmy Wesa. Ponieważ paleta oferty jest niesłychanie duża, w pierwszej kolejności warto zawęzić wybór, określając swoje wymagania względem funkcjonalności.

Do najważniejszych zadań drzwi zewnętrznych i okien niezmiennie należy ochrona naszego bezpieczeństwa i prywatności. Solidne drzwi i okna będą ponadto zabezpieczać przed zmiennymi warunkami pogodowymi, chłodem i upałem oraz hałasem (co jest szczególnie istotne w przypadku zabudowy miejskiej). Dlatego pierwszym krokiem podczas podejmowania decyzji na temat zakupu stolarki okiennej jest wyselekcjonowanie materiału, z jakiego będzie wykonana oraz systemu proponowanego przez producenta. Wbrew pozorom wybór solidnych drzwi i okien ma znaczenie z punktu widzenia estetyki, gdyż jakość stolarki z reguły rzuca się w oczy.

 

Konsekwencja w doborze materiałów

Zjawiskiem często spotykanym szczególnie w budownictwie starszej daty, jest swego rodzaju eklektyzm w doborze stolarki okiennej i drzwiowej. Podczas dowolnej podróży możemy zobaczyć mnóstwo domów z pięknymi, stylowymi drzwiami wejściowymi w połączeniu z oknami w białych ramach z PCV. Możemy domyślać się, że jest to efekt stopniowego przeprowadzania remontu i wymiany poszczególnych elementów w różnych odstępach czasowych, na przestrzeni których pojawiały się nowe trendy. Niemniej wizualne rezultaty takich manewrów nie są najlepsze.

Nawet kiedy decydujemy się na stopniową wymianę okien i drzwi w domu, dobrze jest zastanowić się jaki jest ostateczny planowany efekt – mówi specjalista firmy Wesa. Czy dążymy do uzyskania całości w nowoczesnym, chłodnym i minimalistycznym stylu, zorientowanym na funkcjonalność? Jeśli tak, ciężkie drewniane drzwi nie będą licowały z planowanymi oknami na profilach aluminiowych, które pojawią się przy okazji następnego etapu remontu. Tego typu niewinne błędy wynikające z braku konsekwencji w wyborze stolarki są często winne odczuwalnego dysonansu w odbiorze domu, jako architektonicznej całości.

 
 

Katagoria: porady dla budujących
Słowa kluczowe: , ,
Opublikowano 2 lata temu.
Publikacja była czytana: 1196  razy.