Jakie są i czym się charakteryzują standardy energetyczne budynków?

Od lat rosną wymagania co do energooszczędności budynków. Każdy chce płacić za swój dom jak najmniej. Zdecydowanie ma to sens, ponieważ dzięki temu, domowy budżet nie jest obciążany przez duże rachunki. Niestety, ale trzeba podjąć mądre decyzje już na etapie budowy domu. Musimy wtedy zdecydować się na konkretne rozwiązania energooszczędne, które zostaną zastosowane w naszym domu.

 

Wymagania dotyczące standardów energetycznych budynku

Ministerstwo przygotowało szereg nowych zapisów, jakie musi spełniać energooszczędny dom. Trzeba zwracać uwagę na to, jaką wartość współczynnika U dla przegród zewnętrznych będą posiadały następujące elementy naszego domu:

  • ściany zewnętrzne,
  • dachy, stropodachy, stropy pod nieocieplanymi poddaszami,
  • podłogi na gruncie, stropy nad piwnicami nieogrzewanymi,
  • okna fasadowe i dachowe,
  • drzwi zewnętrzne, bramy barażowe.

Obowiązują określone wartości, które muszą spełniać powyższe elementy budynku, aby był on ciepłochłonny i nie tracił energii.

 

Stopniowanie energooszczędności

Okazuje się, że energooszczędność domu można stopniować. Dom może zużywać 20% energii mniej, albo nawet 80% mniej. Jeżeli szukamy idealnego dla siebie rozwiązania, możemy skorzystać z jednego z trzech wariantów:

  • standard NF 40 – jest to standard obowiązujący dla osób, które biorą na dom ekologiczny kredyt,
  • standard NF 15 – jest to bardziej restrykcyjne rozwiązanie, które wymaga zastosowania lepszych i droższych materiałów podczas budowy domu,
  • dostosowanie do wybranego projektu optymalnych rozwiązań energooszczędnych – uwzględnienie indywidualnych potrzeb właściciela budynku oraz tego, jak duża jest planowana inwestycja.

 

Dom ekologiczny

Bez dwóch zdań, w dzisiejszych czasach, gdy ogrzewanie staje się coraz droższe, warto budować domy ekologiczne, które pozwalają nam oszczędzać. Co prawda, na początku na budowę takiego domu wydamy bardzo dużo, ale szybko te koszty zwrócą się w postaci niskich rachunków za ogrzewanie i korzystanie z ciepłej wody użytkowej. Warto korzystać z dofinansowania z Unii Europejskiej, która wspiera osoby chcące żyć ekologicznie.

 
 

Katagoria: porady dla budujących
Słowa kluczowe: , ,
Opublikowano 2 lata temu.
Publikacja była czytana: 13411  razy.