Jaki garaż wybrać?

Dla każdego posiadacza auta kluczową sprawą jest jego zabezpieczenie prze złodziejami i niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. W tym celu warto zainwestować w odpowiedni garaż. Jaki wybrać?

 

Garaż w budynku

Garaż może stanowić dodatkową przestrzeń dla przechowywania różnych przedmiotów. Decydując się na garaż w budynku, wydzielamy na niego część budynku mieszkalnego. Całe pomieszczenie jest zamknięte i zadaszone. Od naszych preferencji będzie zależało, czy taki garaż będzie miał okna oraz jaką wybierzemy bramę wjazdową. Zdecydowanym plusem takiego garażu jest to, że po zaparkowaniu auta możemy bezpośrednio udać się do naszego domu, nawet w trakcie wielkiej ulewy. Jedna ze ścian garażu jest wspólna ze ścianą budynku mieszkalnego, dlatego nie jesteśmy narażeni na ponoszenie większych kosztów  w trakcie jego budowy. Ponadto, taki typ garażu pozwala zaoszczędzić miejsce na naszej posesji. Bowiem nie musimy stawiać następnej wolnostojącej konstrukcji.

 

Garaże wolnostojące

To samodzielne konstrukcje, zupełnie niezależne od budynków mieszkalnych. Takie garaże powinny być zaopatrzone w oświetlenie oraz odpowiednią wentylację. Do tej grupy należy garaż murowany oraz blaszany. Ten pierwszy jest bardzo solidną konstrukcją. Do jego postawienia potrzebny jest fundament, co oznacza konieczność uzyskania pozwolenia na jego budowę. Inwestycja w tego typu garaż jest o wiele bardziej kosztowna, ze względu na potrzebne materiały budowlane, ale też przez konieczność odpowiedniego dopasowania wyglądu zewnętrznego do stylu domu. Natomiast osoby, które wolą tańszą opcję z pewnością wybiorą garaże blaszane. Niskie ceny, np. w firmie CGT czynią „blaszaki” dostępne dla każdego. Garaże blaszane różnią się od siebie jakością blachy, typem zadaszenia oraz wysokością.

 

Wiaty garażowe

Wiaty są najtańszym rozwiązaniem spośród wyżej wymienionych. Niestety dają także mniejsze możliwości. Wiatę garażową tworzy szkielet z drewnianym lub blaszanym pokryciem. Zwykle wiata nie posiada ścian, a to przy zmiennych warunkach atmosferycznych np. w czasie zimy nie uchroni auta przed zamarznięciem szyb. Niestety, wiata nie jest skutecznym zabezpieczeniem przez złodziejami, zwłaszcza gdy nie posiada żadnych ścian. Warto wiedzieć, że jeśli powierzchnia wiaty nie przekracza 25 m², to jedyne co trzeba zrobić w trakcie jej budowy, to dokonać zgłoszenia do odpowiedniego urzędu. Nie jest wymagane zezwolenie na budowę.

 
 

Katagoria: porady dla budujących
Słowa kluczowe: , , , , ,
Opublikowano 2 lata temu.
Publikacja była czytana: 1732  razy.