Energooszczędne drzwi pasywne – czym różnią się od zwykłych drzwi?

Dom, który nie jest odpowiednio zaizolowany termicznie, jest znacznie droższy w utrzymaniu pod kątem ogrzewania. Dlatego w sprzedaży można znaleźć dzisiaj także drzwi energooszczędne, które nazywane są także pasywnymi.

 

Drzwi pasywne, czyli energooszczędne są drzwiami zewnętrznymi, które przede wszystkim cechują się podwyższonymi parametrami termoizolacyjnymi, dzięki czemu są w stanie zmniejszyć straty energii podczas korzystania z budynku. Sytuacja wygląda podobnie jak z oknami – stolarka tego typu jest tak skonstruowana, że straty te są minimalne, co z kolei przekłada się na mniejsze zapotrzebowanie energetyczne całego budynku – główne założenie budownictwa pasywnego.

 

Cechy drzwi energooszczędnych

Przy doborze drzwi energooszczędnych trzeba przede wszystkim zwracać uwagę nie tylko na ich estetykę, ale takie drzwi wejściowe muszą charakteryzować się bardzo dobrymi parametrami izolacyjnymi.

Najbardziej istotną cechą drzwi energooszczędnych jest parametr zawarty w Deklaracji Właściwości Użytkowych (DWU), a mianowicie przenikalność cieplna, która określana jest w parametrze Ud=X W/(m2*K), przy czym X jest wartością parametru. Aby można było mówić o drzwiach, że są energooszczędne, parametr ten nie może być wyższy od Ud=2,6 W/(m2*K), a im niższy, tym lepiej – dobre drzwi to zwykle 0,8 W/(m2K).

 

Inne parametry drzwi, które znajdują się w DWU to:

  • odporność na obciążenie wiatrem
  • parametry dotyczące promieniowania i przenikalności światła
  • przepuszczalność powietrza
  • wodoszczelność

Dodatkowo także drzwi pasywne sprzedawane są jako drzwi antywłamaniowe, dlatego wtedy, gdy inwestorowi zależy na poprawie bezpieczeństwa budynku, to najlepszy zakup.

 

Konstrukcja drzwi energooszczędnych

Aby możliwe było uzyskanie tak dobrych parametrów izolacyjnych, drzwi pasywne muszą również charakteryzować się odpowiednią budową. Producenci najczęściej oferują drzwi o zwiększonej grubości zarówno samego skrzydła, jak i ościeżnicy, drzwi te mogą być drewniane lub aluminiowe, wyposażone w przegrody termiczne, także są uzupełniane w dodatkowe uszczelki, które poprawiającą szczelność. Mogą być przeszklone.

 

 
 

Katagoria: porady dla budujących
Słowa kluczowe: , , ,
Opublikowano 2 lata temu.
Publikacja była czytana: 2237  razy.