3 czynniki, które wpływają na koszt ogrzewania domu gazem

Korzystanie z ogrzewania gazowego jest obecnie coraz popularniejsze. To bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ jest ono praktycznie bezobsługowe. Również dzisiaj instalację można wykonać praktycznie w każdej lokalizacji za sprawą zbiorników LPG. Zanim jednak zdecydujesz się na taką inwestycję, sprawdź z nami 3 czynniki, które warunkują koszty ogrzewania domu gazem.

 

Na końcowy rachunek za gaz zarówno w sezonie grzewczym, jak i również poza nim wpływa bardzo wiele czynników. Możemy podzielić je zasadniczo na 3 kategorie, które zaprezentujemy poniżej. Warto je poznać, ponieważ wykonanie instalacji gazowej w budynku, który nie jest na to odpowiednio przygotowany, może wiązać się z bardzo wysokimi kosztami.

 

Standard energetyczny domu

Zasadniczo im mniejsze zapotrzebowanie energetyczne, tym mniejszy będzie koszt instalacji gazowej w domu w zakresie jego eksploatacji. Nowoczesne budynki projektuje się tak, aby posiadał obniżone zapotrzebowanie na energię i były energooszczędne – powinny one posiadać zapotrzebowanie na energię na poziomie do 40 kWh/m2 na rok, z kolei standardowe budownictwo to 120 kWh/m2 rocznie, a starsze budynki nawet 300 kWh/m2. W związku z tym w domu, który będzie słabo ocieplony, nie będzie miał szczelnych okien i drzwi, koszty ogrzewani gazowego mogą być naprawdę bardzo wysokie.

 

Kocioł gazowy

W sprzedaży znajduje się obecnie bardzo wiele różnych kotłów gazowych, dlatego też przy realizacji instalacji warto pamiętać o tym, aby znaleźć odpowiednie urządzenie odpowiadające zapotrzebowaniu energetycznemu budynku. Kotły różnią się także pomiędzy sobą sprawnością oraz funkcjami, dlatego też warto zwrócić uwag na ich parametry techniczne.

 

Oszczędność na kosztach ogrzewania

Odpowiednie czynności pozwalają na zmniejszenie wydatków na ogrzewanie gazowe – koszty można między innymi obniżyć poprzez zmniejszenie temperatury w budynku, również przez odsłonięcie grzejników czy zadbanie o szczelność okien – wietrzenie powinno się wykonywać tylko na krótki czas, ponieważ stałe uchylenie okna może także przekładać się na spore rachunki.

 
 

Katagoria: porady dla budujących
Słowa kluczowe: , , ,
Opublikowano 2 lata temu.
Publikacja była czytana: 1717  razy.