Jaki agregat do użytku domowego?

Agregat prądotwórczy to urządzenie, które stanowi samodzielne źródło prądu. Może być on nieoceniona pomocą w każdym gospodarstwie domowym – zapewnia bowiem niezależny dostęp do energii elektrycznej w nagłych sytuacjach, a przenośne modele znakomicie sprawdzają się np. podczas biwaków.

 

Na rynku dostępnych jest wiele modeli agregatów prądotwórczych, nazywanych też generatorami. Niektóre z nich dedykowane są do użytku domowego, dlatego aby wybrać urządzenie, które będzie spełniało nasze potrzeby, warto wiedzieć na jakie elementy należy zwrócić uwagę.

 

Kiedy wykorzystamy agregat?

Generator prądu będzie nam z pewnością bardzo przydatny w razie nagłej awarii prądu. Niektóre modele włączają się automatycznie w przypadku zaniku napięcia w sieci. Inne należy uruchomić samodzielnie. Generator o odpowiedniej mocy może zasilić domowe urządzenia nawet przez kilka godzin. Z kolei przenośne urządzenie przeznaczone do użytku domowego możemy zabrać ze sobą na wyjazd za miasto lub na biwak. Pozwoli to podłączyć do zasilania różne urządzenia elektryczne, a w efekcie zagwarantuje większy komfort wypoczynku. Agregat może być także nieocenioną pomocą np. w pomieszczeniach gospodarczych, do których nie doprowadzono instalacji.

 

Jaki agregat wybrać?

Zanim udamy się do sklepu w celu zakupu generatora, musimy odpowiedzieć sobie na pytanie – jakie odbiorniki będziemy do niego podłączać? W tym przypadku urządzenia podzielimy przez wzgląd na zasilanie, jakie jest im niezbędne do pracy. Będą to zatem odbiorniki jedno oraz trójfazowe. Do tych pierwszych zaliczymy elektronarzędzia o małej mody czy niewielki sprzęt gospodarstwa domowego. Z kolei w drugiej grupie znajdują się urządzenia o większej mocy np. różnego rodzaju silniki eklektyczne czy duży sprzęt AGD. Moc agregatu jaki wybierzemy powinna być wyższa niż zapotrzebowanie wszystkich odbiorników, jakie zamierzamy do niego podłączyć.

Podczas wyjazdów oraz do krótkotrwałego zasilania najlepiej sprawdzą się niewielkie agregaty. Mają one najczęściej postać walizek, które łatwo przetransportować. Ich największą wadą jest niestety to, że zasilają urządzenia za pomocą naładowanych wcześniej akumulatorów. Oznacza to, że w taki sposób zapewnimy sobie zasilanie na bardzo krótki czas, nie przekraczający 2 godzin.

Alternatywą dla takiego rozwiązania są agregatory spalinowe. Po zatankowaniu do pełna urządzenia te mogą generować energię nawet przez kilka godzin. Niestety przeznaczone są one jednak do użytku stacjonarnego – mają duże rozmiary, emitują spaliny i trudno jest je transportować. Dlatego najlepiej sprawdzają się jako awaryjne źródło zasilania dla gospodarstwa domowego. Należy jednak pamiętać, aby umieścić taki agregat w miejscu osłoniętym przed deszczem.

Wiele sprawdzonych i solidnych modeli agregatów prądotwórczych można znaleźć na:

http://www.castorama.pl/produkty/narzedzia-i-artykuly/sprzet-i-narzedzia-budowlane/agregaty-pradotworcze.html

 

 
 

Katagoria: porady dla dbających o bezpieczeństwo
Słowa kluczowe: , , ,
Opublikowano 2 lata temu.
Publikacja była czytana: 1703  razy.