Jak właściwie eksploatować butle z gazem?

Niekiedy słyszy się historie mrożące krew w żyłach – butla gazowa wybuchła w mieszkaniu, raniąc kilka osób, innym razem nawet zabijając. Przez nagłaśnianie takich historii wielu ludzi obawia się inwestować w jedno z tańszych źródeł energii. Niekiedy winę za taki wypadek ponosi producent danej butli, innym razem to wina użytkujących. Dowiedz się, w jaki sposób korzystać z butli LPG, by do takich sytuacji nie dochodziło.

 

Gaz płynny (inaczej gaz LPG) jest niezwykle wartościowym paliwem. Nie jest trujący, nie pozostawia śladów spalania, przewyższa węgiel, a nawet gaz ziemny, pod względem kaloryczności. Można używać go zarówno w gospodarstwach domowych, jak i w przemyśle, budownictwie, rolnictwie czy też usługach (na przykład restauracji czy hotelu). Nadaje się do ogrzewania pomieszczeń, do gotowania czy też do napędzania różnego rodzaju maszyn (na przykład wózków widłowych).

 

Bezpieczna butla od producenta

Wiele wypadków z butlą LPG w roli głównej spowodowana jest jej uszkodzeniem. „Jeżeli chcemy mieć pewność, że zakupiony zbiornik posiada wszelkie atesty bezpieczeństwa, powinniśmy decydować się na sprawdzonych i rzetelnych dystrybutorów. Butla powinna posiadać oryginalną, nieuszkodzoną plombę i zostać napełniona legalnie – tylko wówczas mamy pewność, że jest w pełni bezpieczna” – informuje pracownik firmy Amerigas.

 

Jak właściwie przechowywać butle gazowe?

  • Butli LPG nie można magazynować w pomieszczeniach, w których temperatura przekracza 35°C oraz w miejscach nasłonecznionych. Wysoka temperatura może spowodować wzrost ciśnienia w zbiorniku, co w następstwie może doprowadzić do wybuchu. Ponadto nie powinno się jej przechowywać w miejscach, w których występują substancje korodujące (na przykład łatwopalne), gdyż mogą one negatywnie wpłynąć na jej wytrzymałość.
  • Butla gazowa nie powinna być umieszczana blisko gniazd wtykowych, liczników elektrycznych czy też instrumentów, które powodują iskrzenie.
  • Jeżeli twoje mieszkanie jest zasilane przez sieć gazową, powinieneś zrezygnować z instalacji butli na gaz płynny.
  • W obiekcie nie może znajdować się więcej niż dwie 11-kilogramowe butle gazowe.
  • Butle LPG powinny być ustawione pionowo i odpowiednio zabezpieczone – zarówno przed uderzeniem czy przewróceniem, jak również przed dziećmi.
  • Jeżeli chcesz sprawdzić szczelność butli, nie używaj w tym celu zapałek lub zapalniczki! Najodpowiedniejszy będzie roztwór stworzony z wody i mydła bądź też specjalny tester.

 

Co robić, gdy poczujesz gaz?

Jak już zostało wspomniane – gaz płynny nie jest trujący (o ile pomieszczenie jest odpowiednio wentylowane), jednak nie powinno się lekceważyć sytuacji, gdy wyczuwasz jego zapach. Wówczas koniecznie zakręć zawór zbiornika, wyłącz wszystkie źródła światła, źródła ognia oraz urządzenia elektryczne, a także otwórz szeroko okna i drzwi, by stworzyć przewiew. W następnej kolejności skontaktuj się z dostawcą gazu czy instalatorem i powiadom go o zaistniałej sytuacji. Dla dodatkowego bezpieczeństwa możesz opuścić mieszkanie. Ostatecznie butla gazowa powinna zostać odłączona i wyniesiona.

Użytkowanie butli gazowej nie będzie niebezpieczne, jeśli będziemy odpowiednio ją eksploatować, a także zdecydujemy się na sprawdzonego dostawcę. Stosując się do powyższych wytycznych, butla LPG nie ma prawa wybuchnąć.

 

 
 

Katagoria: porady dla dbających o bezpieczeństwo
Słowa kluczowe: , , , , ,
Opublikowano 2 lata temu.
Publikacja była czytana: 4168  razy.