Elektryka – o czym warto pamiętać?

Nie każdy jest specjalistą w zakresie elektryki. Tymczasem instalacja elektryczna jest jedną z najważniejszych w domu, a jej wadliwe działanie może wiązać się z pewnymi zagrożeniami. Przeczytaj na co zwrócić szczególną uwagę.

 

Co warto wiedzieć na temat instalacji elektrycznych? Lista niezbędnych informacji jest bardzo długa, do tego często są to szczegółowe, techniczne zagadnienia. Wiele osób  nie orientuje się w tej tematyce. Jednocześnie posiadanie własnego domu wiąże się z koniecznością odpowiedniej konserwacji oraz napraw instalacji. Warto zatroszczyć się o to, żeby elektryka działała bez zarzutu.

 

Kiedy skorzystać z pomocy elektryka?

Instalacje elektryczne najlepiej pozostawić fachowcom. Trzeba pamiętać, że samodzielne próby przeprowadzania napraw instalacji elektrycznych są niebezpieczne i mogą prowadzić do porażenia prądem. Warto także pamiętać, że przypadkiem można wprowadzić różne zmiany w instalacji, które zmniejszą jej bezpieczeństwo. Dlatego kiedy pojawią się jakiekolwiek problemy z instalacją, najlepiej od razu dzwonić po elektryka.

 

Naprawy instalacji elektrycznej

Trzeba liczyć się z tym, że od czasu do czasu instalacja elektryczna będzie wymagała przeprowadzenia naprawy. Większość usterek jest stosunkowo łatwa do usunięcia.

Najczęstsze problemy, z którymi spotykają się elektrycy, to między innymi:

  • przepięcia elektryczne,
  • przepalanie bezpieczników,
  • przeciążenia instalacji elektrycznej,
  • zanikanie napięcia w punktach instalacji.

Nie zawsze uda się samodzielnie wykryć źródło problemów, a na powstawanie usterek w działaniu instalacji może wpływać wiele różnych czynników. Nawet jeśli przyczyna takich problemów nie jest znana, najlepiej od razu wezwać pomoc – elektryk ma odpowiednie urządzenia, które pozwolą na wykrycie miejsca awarii.

 

Kontrola instalacji elektrycznej

Jeśli sprawność działania instalacji budzi wątpliwości, na przykład w kupionym domu, można zastanowić się nad zleceniem elektrykowi przeprowadzenia odpowiednich pomiarów. Tego typu badania są standardem w budynkach przemysłowych oraz użyteczności publicznej. Prywatni inwestorzy zazwyczaj rezygnują z nich w przypadku domów jednorodzinnych ze względu na oszczędności.

Szczegółowe pomiary elektryczne to najlepszy sposób na dokładne sprawdzenie sprawności instalacji elektrycznej. Pomiary należy zlecić jedynie dobremu elektrykowi, który dysponuje nowoczesnym sprzętem.

Co można zmierzyć? Da się określić takie parametry jak:

  • rezystancja uziemień i gruntu,
  • zabezpieczenia różnicoprądowe,
  • skuteczność ochrony przeciwporażeniowej,
  • działanie instalacji odgromowych, czyli piorunochronów,
  • ciągłość przewodów ochronnych,
  • natężenie światła.

W przypadku wprowadzenia się do nowego domu korzystnym rozwiązaniem może okazać się skorzystanie z lokalizowania tras kablowych. Takie pomiary polegają na wyznaczaniu niewidocznych instalacji elektrycznych, czyli np. kabli ukrytych pod tynkiem. Opis instalacji można następnie dostać w firmie wydruku lub zapisany na płycie CD.

 

Jak wybrać elektryka?

Na rynku działa bardzo wiele firm, które oferują swoje usługi w zakresie przygotowywania oraz naprawiania instalacji elektrycznych. Nie oznacza to wcale jednak, że znalezienie dobrego elektryka jest proste. Zawsze przed skorzystaniem z usług wybranej firmy warto zapoznać się z opiniami na jej temat. Pomocne okaże się informacja od rodziny lub znajomych.

Warto pamiętać, że w obecnych czasach każda solidna firma powinna mieć swoją stronę internetową, na której można znaleźć informacje na temat obszaru działalności, oferowanych usług oraz posiadanego doświadczenia. Dobrze jeśli na takiej stronie będą również znajdować się referencje.

 

Co można zrobić we własnym zakresie?

Także samodzielnie można zrobić kilka rzeczy, które nie będą związane z ryzykiem porażenia. Jeśli sprawność i bezpieczeństwo instalacji elektrycznej budzą wątpliwości, można to samodzielnie skontrolować przy pomocy próbnika. Warto pamiętać, że wszystkie elementy budynku wykonane z materiałów, które przewodzą prąd, muszą posiadać odpowiednie uziemienie. Dotyczy to np. rur oraz metalowych regałów. Przy pomocy próbnika warto sprawdzić te elementy, a także bolce gniazdek elektrycznych. W żadnym z tych miejsc nie powinno być napięcia. Jeśli będzie inaczej, stanowi to zagrożenie dla bezpieczeństwa i należy jak najszybciej wezwać elektryka.

 

Prawidłowa instalacja elektryczna

Jedynie prawidłowa instalacja elektryczna zapewni bezpieczeństwo i będzie sprawnie działać. Jeśli istnieje taka możliwość warto nadzorować prace ekip w czasie budowy lub remontu domu. Nie trzeba być ekspertem w tej dziedzinie, żeby zauważyć najbardziej rażące niedopatrzenia, które mogą stanowić także zagrożenie dla bezpieczeństwa. Przykładem takiej sytuacji może być pozostawienie kabli wystających ze ściany lub montaż kabli z uszkodzoną izolacją. Jeśli takie nieprawidłowości uda się zauważyć odpowiednio wcześnie, należy zawsze dopominać się wprowadzenia poprawek. Koszty tego typu napraw powinna ponieść firma odpowiedzialna za budowę lub remont.

 

Autor artykułu:
Artykuł przygotowała firma elektryczna DAWsystem z Krakowa: www.elektryk-krakow.pl
 
 

Katagoria: porady dla dbających o bezpieczeństwo
Słowa kluczowe: , , , ,
Opublikowano 3 lata temu.
Publikacja była czytana: 2178  razy.