Rodzaje zamków drzwiowych

Zamek do drzwi to główne zabezpieczenie danej powierzchni przed włamywaczami. Wbrew pozorom produkt składa się z dużej ilości części i możemy wymienić różne rodzaje zamykań.

 

Są one zależne od rodzaju skrzydła oraz zapotrzebowań. Należy pamiętać, aby zamki były odporne na przewiercenie czy wyłamanie.

 

Zamki wpuszczane

Jeżeli domownikom zależy na tym, aby mogli wyposażyć drzwi w wymyślną, dekoracyjną klamkę, powinni zdecydować się na zamek wpuszczany.

Jest on montowany wewnątrz drzwi. Otwieranie może się odbywać na dwa sposoby. Jednym z nich jest uruchomienie zatrzasku poprzez półobrót klamki, drugim – zwolnienie zasuwy przy użyciu klucza. Rodzaj zamka wpuszczanego jest zależny od zapotrzebowań oraz od pomieszczenia, w którym będą zamontowane drzwi. Te z blokadą będą się nadawały do łazienki. Zamykane na klucz mogą być wejściem do pokoju hotelowego czy pomieszczeń socjalnych. Użytkownik może zdecydować się na zamek otwierany kluczem płaskim lub prostym. Skrzydła otwierane poprzez naciśnięcie klamki są przeznaczone do pomieszczeń wewnętrznych w domu czy mieszkaniu.

 

Zamki wielopunktowe

Ten rodzaj zamków stanowi doskonałe zabezpieczenie. Jest zwany również skrzynkowym. Skrzydło jest wyposażone w kilka zasuwek, a użytkownik może je zwolnić za pomocą jednego klucza.

Takie rozwiązanie może być jednak zastosowane jedynie w drzwiach pełnych. Zamki skrzynkowe mogą składać się z trzech punktów zamknięcia. W tym przypadku rygiel jest usytuowany na wierzchu, a więc jest widoczny. Jeśli zależy nam na estetyce, stosujemy inne rozwiązanie. Metalowa osłona zakrywa rygiel, a drzwi są wyposażone w pięć lub sześć punktów zamknięcia. Zamek wielopunktowy składa się z prowadnicy górnej, rygla pionowego, prowadnicy szyny, blachy czołowej, klamki, skrzynki, zapadki, bębenka, zasuwy oraz prowadnicy dolnej. Blacha czołowa to element montowany na ramie drzwi. Rygiel stanowi ruchomą część, która unieruchamia skrzydło. Zapadka jest wystającym elementem, który naciskamy, aby otworzyć drzwi. Większość wymienionych elementów znajduje się oczywiście w innych rodzajach zamków.

 

Zamki wierzchnie

Czasami drzwi okazują się być zbyt cienkie, aby zamontować zamek wpuszczany. Model wierzchni to najbardziej tradycyjny rodzaj zabezpieczenia wejścia. Stosuje się go zarówno w mieszkaniach, domach i hotelach. Jeśli opisywany produkt ulega wymianie, musimy dokładnie określić wymiary tego poprzedniego. Pogotowie zamkowe specjalizuje się w wymianie rygli Assa-Abloy, Dierre, Evva, Gerda, Ikon, Keso, Lob, Mottura, Securemme, Solo, Winkhaus czy Witex.

 

Wkładka cylindryczna

Wkładka cylindryczna to element zamykany od wewnątrz lub z zewnątrz za pomocą klucza. Im więcej wkładka ma zapadek, tym trudniej jest ją otworzyć wytrychem. Produkt może zawierać części chroniące przed otwarciem poprzez przewiercenie czy wyłamanie. Otwarcie umożliwia klucz płaski, okrągły lub płaski frezowany. 

Pamiętajmy, że nawet najlepszy zamek nie będzie spełniał swojej funkcji, jeśli nie zostanie prawidłowo zamontowany. Pogotowie zamkowe posiada kilkuletnie doświadczenie, co stanowi gwarancję dobrze wykonanej pracy. Specjaliści są w stanie zabezpieczyć drzwi aluminiowe, szklane, drewniane czy antywłamaniowe.

 

Trschloss

 
 

Katagoria: Aktualności, porady dla dbających o bezpieczeństwo
Słowa kluczowe: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
Opublikowano 3 lata temu.
Publikacja była czytana: 7985  razy.